Denník N

Keď mala 17, založila festival, dnes má 24 a robí aj politiku

Šéfka festivalu Grétka Pavlovová. Foto - Vladimír Šimíček
Šéfka festivalu Grétka Pavlovová. Foto – Vladimír Šimíček

Stredoškoláci väčšinou na festivaloch pomáhajú ako dobrovoľníci, ona si rovno vymyslela vlastný. Doma, v Hontianskych Nemciach. Festival sa volá Atmosféra a cez víkend bude mať ôsmy ročník. Jeho riaditeľka GRÉTKA PAVLOVOVÁ medzitým vyštudovala Fakultu manažmentu Univerzity Komenského, bola členkou tímu festivalu Pohoda, pracovala na projekte pre prezidentskú kanceláriu, stala sa asistentkou politika Miroslava Beblavého a členkou volebného tímu koalície PS a Spolu.

 

Keď festivaly fungujú už niekoľko rokov, väčšinou sú spojené s veľkými partnermi. Atmosféra ich nemá. Je to zámer alebo sa vám zatiaľ s nikým nepodarilo dohodnúť?

Máme také financovanie, aby sme nemuseli byť závislí od veľkých partnerov. Nechcem zapredať festival značkám. Prídete na festival do prírody, chcete si oddýchnuť od všetkých reklám a potom tam nájdete slnečníky Zlatá studňa? Mohli by sme mať viac peňazí, ale urobili sme to inak. Nebudeme mať jedného bufetára s jedným pivným partnerom ako vlani. Namiesto toho bude remeselné pivo Stupavar, Slobodné vinárstvo bude mať svoj stánok, pri nealku limonády od hipsterských malých podnikov. Každý si zastreší svoju zónu. Chcem, aby Atmosféra bola Atmosféra. Aby si ponechala svoju identitu. Aby si na seba dokázala zarobiť cez lístky a cez festivalové príjmy, ale nie, aby sme sa museli niekomu prosiť. Viem, že je to oveľa náročnejšia cesta.

Pre mnohých ľudí je Atmosféra, akoby sa bratislavský Dobrý trh presťahoval na lúku, čo sa týka programu, aj všetkého ostatného. Vy ste však v začiatkoch hovorili, že vaším cieľom je, aby tam začali chodiť aj miestni ľudia, nielen Bratislavčania. Už sa to podarilo?

Päť rokov som sa trápila, aby som ľudí presvedčila – príďte do Hontianskych Nemiec, lebo je to fajn a je to pekné. Za posledné dva roky, ako sme sa presunuli na tú lúku, niečo sa zlomilo. Možno je celý festival len jedna bublina, ale už tam nechodí päťsto ľudí. Dnes keď niekomu spomeniem Atmosféru, tak mi povie: „Aha, ja som o tom čítal.“ Už ma začína prekvapovať, keď o festivale ľudia nepočuli.

Áno, keď poviete na lazoch desať kilometrov od Hontianskych Nemiec slovo Atmosféra, je veľká šanca, že ju nebudú poznať. Na začiatku som sa to snažila robiť len pre miestnych ľudí, to bola tá myšlienka – priniesť sem niečo, ukázať, že sa to dá. Strašne som sa s tým však trápila. Chcela som to pre nich robiť prístupné, napríklad dobrovoľným vstupným. Pamätám si, že na štvrtý alebo piaty ročník som zavolala Korben Dallas a Vec. V Hontianskych Nemciach. Za päťeurové vstupné.

Vyjednávali ste s kapelami, či by začínajúcemu regionálnemu festivalu nemohli dať zľavu?

Nie, normálne som ich zaplatila. Vážim si kapely a zaplatím ich, aj keď mám malý rozpočet a šetrím na všetkom možnom. Ale myslím, že kapely sa nám neozývajú len preto, že ich platíme. Pred piatimi rokmi som túžila zavolať Longital, ale neurobila som to, lebo som si hovorila, že to bude strašná alternatíva pre domácich. Tak som urobila takého mačkopsa. Chcela som robiť alternatívny festival, ale stále som sa snažila prispôsobiť miestnemu vkusu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie