Denník N

Pri každej českej politickej kríze ide vždy len o Babiša

Foto – TASR
Foto – TASR

Žiadne ministerstvo kultúry a ani protiústavné praktiky Zemana. Celé sa to vždy točí najmä okolo toho, či Babiš skončí vo väzení.

Ak by mal človek súdiť podľa toho, ako často sa o niektorom ministerstve hovorí v spravodajstve, bolo by z celej českej vlády jednoznačne najdôležitejším rezortom ministerstvo kultúry. Stačí si pozrieť akékoľvek hlavné správy Českej televízie a máte slušnú šancu, že ho tam práve budú spomínať. Česi sú považovaní za kultúrny národ, ani to však takýto obrovský záujem o kultúru nevysvetľuje.

V skutočnosti je to podobné, ako keď sa na Slovensku ministerstvo kultúry spomínalo nadpriemerne často pre prešľapy jeho novej šéfky Ľubice Laššákovej. Nedokazuje to mimoriadny význam kultúry v očiach spoločnosti, vlády, v ktorej dotyčný minister sedí, a tobôž nie strany, ktorá ministra nominovala.

Práve naopak. Už niekoľko mesiacov trvajúca česká vládna kríza sa paradoxne okolo ministerstva kultúry točí aj preto, lebo na ňom vládnym stranám a najmä ich voličom nezáleží.

Prejavuje sa to vo viacerých rovinách. Kríza nastala čiastočne aj preto, lebo ministerstvo kultúry považovalo hnutie ANO, vlastnené premiérom Andrejom Babišom, za také nepodstatné, že ho v rámci koaličnej dohody rado prenechalo sociálnym demokratom, ČSSD sa však už dlhé roky zameriava na získavanie voličov pomocou štedrého zvyšovania platov v štátnej sfére a záplavy sociálnych dotácií.

Kultúra je dnešnej cieľovej skupine ČSSD v podstate ukradnutá, predstavuje si pod ňou hlavne dychovky a Karla Gotta. Strana preto nepovažovala za podstatné, koho na čelo rezortu postaví, a aj tak vlastne nikoho vhodného na tento post ani nemala.

Predseda strany a minister vnútra Jan Hamáček tak ministra kultúry vyberal podľa toho, čo mu najlepšie poslúži na upevnenie svojej vlastnej pozície voči silnej vnútrostraníckej opozícii. Bývalý primátor Olomouca Antonín Staněk bol silným regionálnym politikom ČSSD a Hamáček v ňom vďaka darovanému postu ministra kultúry získal dôležitého spojenca.

Jeho vzťah k Staňkovi aj ku kultúre však bol čisto pragmatický. Keď sa Staněk dostal do konfliktu s významnou časťou českej kultúrnej komunity, Hamáček ešte stál za ním. Keď však začala verejne volať po Staňkovom konci aj Hamáčkova vnútrostranícka opozícia, predseda strany sa zľakol a navrhol Staňka odvolať. Tým však vypustil džina z fľaše – umožnil prezidentovi Milošovi Zemanovi, aby sa do celej veci vložil.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Miloš Zeman

Komentáre

Teraz najčítanejšie