Denník N

Riadi slovenský antidoping: Génový doping už pravdepodobne existuje

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

ŽANETA CSÁDEROVÁ pracovala pätnásť rokov ako dopingová komisárka, v súčasnosti je riaditeľkou národnej Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky (SADA).

V rozhovore sa dočítate:

  • Aké látky najčastejšie nachádzajú na Slovensku
  • V ktorom športe zistili marihuanu
  • Čo je to génový doping
  • Či môže byť dopingový komisár so športovcom kamarát
  • Prečo je medzi cyklistami toľko astmatikov

Na čo sa vás bežní ľudia najčastejšie zo zvedavosti pýtajú, keď zistia, čomu sa venujete?

Najviac zvedaví sú na priebeh dopingových kontrol a na to, koľko máme pozitívnych testov a v akých športoch. Mnohí ani nevedia, že takáto organizácia existuje a že pre športovcov z toho vyplývajú povinnosti.

Ak sledujete nejaký šport v televízii, myslíte v podvedomí na svoju prácu? Nemávate niekedy pri dominantných výkonoch športovcov pochybnosti?

Odborníci na konkrétne športy niekedy mávajú pochybnosti pri nadľudských výkonoch, ale ja nemám pocit, že by som bola voči športovcom vopred zaujatá.

V minulosti bolo možno viac dodnes neprekonaných výkonov, nad ktorými visí otáznik – napríklad svetový rekord Jarmily Kratochvílovej. Dnes sa však k týmto športovcom ani k vtedajšiemu systému nemôžeme vrátiť. Dokázať by sme to mohli jedine výpoveďami alebo tvrdeniami.

Osobne ma mrzia najmä prípady, keď športovci získali pomocou zakázaných látok olympijské medaily. V súčasnosti môžu byť spätne testované vzorky staré najviac desať rokov, medaily sa odoberajú a prideľujú iným. Nemá to už čaro okamihu.

Koľko dopingových kontrol vykonala Antidopingová agentúra Slovenskej republiky v minulom roku? Ktorí športovci boli testovaní najčastejšie?

Antidopingová agentúra vykonala v minulom roku 318 odberov moču a 114 odberov krvi. Trendom je nárast počtu krvných odberov.

Športovcov rozdeľujeme na tých, ktorí sú v medzinárodnom registri pre testovanie, a tých, ktorí sú v národnom registri. Počet slovenských športovcov v medzinárodnom registri poklesol na 16, v národnom registri je ďalších 23. Pravidlom je, aby mal každý športovec v týchto registroch ročne aspoň tri kontroly.

Najviac testujeme našich najvýkonnejších športovcov, ktorí súťažia v olympijských športoch. Najviac testovaný bol Peter Sagan, ktorý absolvoval 26 odberov. Medzi ženami bola najčastejšie testovaná Anastasia Kuzminová, ktorá absolvovala 18 odberov.

Čím je športovec výkonnejší a čím viac toho vyhrá, tým početnejšie môžu byť dopingové kontroly.

Aké látky najčastejšie na Slovensku nachádzate?

Na Slovensku, ale aj v medzinárodnom meradle dominujú stále anabolické steroidy. Napríklad stanozolol je dostupný aj pre rekreačných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie