Denník N

Má sedemnásť a nebojí sa Putina. Mladá Ruska rozpráva, prečo čítala policajtom ústavu

Sedemnásťročná Oľga Misiková číta OMON-ovcom ústavu. Foto - Aleksej Abanin
Sedemnásťročná Oľga Misiková číta OMON-ovcom ústavu. Foto – Aleksej Abanin

Keď ruská študentka Oľga Misiková čítala ťažkoodencom ústavu, ľudia jej začali tlieskať. Skončila v policajnej cele.

Volá sa Oľga Misiková, má sedemnásť a nebojí sa Putina. To skôr jeho režim má strach z takých, ako je ona. Takých, čo sa nechcú zmieriť s tým, že voľby v Rusku už dlho nie sú férové ani slobodné.

Napriek represiám sú prejavy občianskej nespokojnosti v Rusku stále viditeľnejšie. Ľudia chodia protestovať na nepovolené protesty aj s rizikom, že ich zadržia a začnú súdiť. Atmosféra je natoľko napätá, že Putinov režim sa rozhodol vrátiť k tvrdým represiám, masívne zatýkať aj neplnoletých ľudí a aktivistom hroziť dlhoročným, až 15-ročným väzením.

Oľga Misiková sa stala jednou z tvárí rekordného zatýkania počas sobotnej demonštrácie za slobodné miestne voľby v Moskve. Protesty vypukli po tom, čo štátne autority neumožnili zúčastniť sa na septembrových voľbách nezávislým kandidátom, hoci splnili všetky podmienky.

Najznámejšou z kandidátok je blízka spolupracovníčka opozičného lídra a protikorupčného blogera Alexeja Navaľného (momentálne je znovu vo väzení s podozrením na otravu) Ľubov Soboľová, ktorá s ním pracuje v Nadácii pre boj proti korupcii.

Najmä kvôli nej mnohí vyšli do ulíc demonštrovať na nepovolený protest. V sobotu počas neho zatkla moskovská polícia vyše 1300 demonštrantov, medzi ktorými bolo 25 neplnoletých. Oľga Misiková bola jednou z nich.

Čo sa píše v ústave

Previnila sa tým, že sa pristavila pri ťažkoodencoch, ktorým všetci hovoria omonovci (OMON – Oddiely milície špeciálneho určenia),  a začala im čítať ruskú ústavu. Konkrétne článok 31, v ktorom sa píše, že občania Ruskej federácie majú právo sa pokojne a bez zbraní zhromažďovať, organizovať stretnutia, sprievody a demonštrácie.

Práve preto sa Oľga Misiková pristavila pri ozbrojených jednotkách a otvorila ústavu, ktorú si so sebou na protestný deň priniesla.

„Chcela som im len pripomenúť, že sme sa zišli pokojne, bez zbraní a oni

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Teraz najčítanejšie