Denník N

Prečo nás viac ako rakovina zaujímajú zuby?

Keď o nás píšu v Nature, mali by sme spozornieť. Keď píšu o tom, ako sa nám nedarí súperiť s rakovinou, platí to dvojnásobne.

Autor je lekár a vedec

V časopise Nature o Slovensku často nepíšu. Ja sa snažím čítať každé číslo, ale za posledný rok som zachytil len tri zmienky. Na jeseň 2014 sme boli v štatistike medzi krajinami s najhoršou efektivitou výdavkov na vedu. S prehľadom sme to tu odignorovali.

Na prelome rokov vyšiel kolegovi Dávidovi Jandzíkovi prvoautorský článok. Veľký úspech si aspoň na chvíľu všimli médiá, na rozdiel od našej Alma mater. Zvyšok vedeckej komunity je tu taký zaneprázdnený vypisovaním výkazov pre štrukturálne fondy a politikárčením o nezmysloch, že na nejaký Nature nie je čas.

No a minulý mesiac bola časť čísla venovaná kolorektálnemu karcinómu, jeho príčinám, diagnostike a liečbe. Pričom rakovina hrubého čreva má z celého sveta najvyšší výskyt práve na Slovensku.

V Nature si všimli aj štatistiky, ktoré jasne ukazujú, že u nás nie je len extrémne vysoký výskyt, ale aj mortalita, čiže zo zachytených prípadov neobvykle veľa pacientov na túto chorobu aj zomiera. Sú to alarmujúce čísla, ale ja som nezachytil žiadnu verejnú diskusiu, tlačovú konferenciu ministerstva zdravotníctva, dokonca nedemonštrovali ani lekári, ani vedci.

Treba skúmať prečo

Keby sme neboli zahľadení do seba a svojich pseudoproblémov, asi by sme sa mali zobudiť a uvedomiť si, že tu na túto diagnózu každý rok zomiera niekoľko stoviek, možno tisíc pacientov zbytočne.

O tom, či je možné okrem špecifických prípadov skutočne predísť vzniku týchto nádorov, sa vedci sporia. Ale zhodli by sa v tom, že taký vysoký výskyt na Slovensku treba skúmať. Epidemiológovia, gastroenterológovia a onkológovia, ale aj biochemici, potravinári a genetici by sa mali zamerať na príčiny, rizikové faktory a možno i genetické predispozície.

Rozdiel voči okolitým krajinám nie je náhodný, keďže pretrváva. Identifikácia príčin by pritom nebola dôležitá len pre nás, ale pre celý svet. Kolorektálny karcinóm je jedným z najnebezpečnejších nádorov u oboch pohlaví a slovenské špecifiká môžu byť veľmi cenné v boji proti tejto chorobe.

Zuby áno, črevo nie

Skutočne smutná je vysoká mortalita – úmrtnosť pacientov s kolorektálnym karcinómom, pretože sa dá s veľkou pravdepodobnosťou znížiť. Lieky sú dostupné, aj tie najmodernejšie a veľmi nákladné, ale ani tie najdrahšie v neskorých štádiách nepomáhajú. Naopak, skorý záchyt zvyšuje pravdepodobnosť, že sa podarí odstrániť nádor úplne.

Na zachytenie nádoru v skorých štádiách treba robiť intenzívny pravidelný skríning, cielené preventívne prehliadky a vyšetrenia. A či už to bude kolonoskopia alebo časté vyšetrenie na krv v stolici, prípadne analýza DNA nádoru zo stolice alebo z krvi pacienta – to sú teraz dostupné možnosti, podstatné je, aby pacienti boli motivovaní ich podstupovať. To však už nie je úloha vedy a výskumu, ale ministerstva zdravotníctva, poisťovní, odborných lekárskych spoločností.

Chodíme na Slovensku pravidelne na preventívne prehliadky? Chodíme, ale na stomatologické, lebo systém je nastavený tak, že ak prehliadku vynecháme, nasledujúci rok poisťovňa neprepláca výkony a musíme si zaplatiť celú sumu. Finančná motivácia evidentne účinkuje. Aspoň čiastočne sa týmto inšpirovať aj pri všeobecných prehliadkach by nemusel byť zlý nápad.

Samozrejme, existujú aj iné riešenia, stačí sa pozrieť do zahraničia. Ale to by sme nemohli mať postavený okolo seba vysoký mentálny múr. Ako inak si možno vysvetliť, že Nature píše o kolorektálnom karcinóme na Slovensku a my si tu riešime nákupy CT alebo magnetickej rezonancie pomaly na každú ulicu, pokladnice u lekára a právne formy vedeckých inštitúcií. Iné nás zrejme netrápi.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie