Denník N

Johnson sľubuje brexit za každú cenu, môže ho mať. A s ním aj rozpad Spojeného kráľovstva

Boris Johnson. Foto - TASR/AP
Boris Johnson. Foto – TASR/AP

Boris Johnson sa môže stať prvým premiérom Anglicka, varuje pred odchodom z EÚ bez dohody bývalý premiér Gordon Brown.

Necelé tri mesiace ostávajú do odchodu Veľkej Británie z EÚ, ktorý sľubuje stoj čo stoj nový britský premiér Boris Johnson. Nových lídrov má aj Únia. No v otázke, ktorá bude kľúčová pre budúcnosť Spojeného kráľovstva a jej vzťahov s Európou, nenastal žiadny posun.

Johnson vraví rezolútne, že brexit tentoraz už bude – v plánovanom termíne (31. október) a bez ohľadu na to, či sa mu podarí s Úniou vyrokovať novú dohodu, ktorá by naplnila jeho predstavu. To, čo s EÚ vyrokovala Theresa Mayová, považuje za neakceptovateľné. Únia je však proti otváraniu dohody.

Postoj oboch strán zvyšuje šancu, že dôjde k brexitu bez dohody. Británia aj EÚ totiž za hlavnú červenú čiaru považujú to isté – takzvanú írsku poistku, ktorá má zaručiť, že medzi Írskom a Severným Írskom po brexite nevznikne „tvrdá hranica“.

Johnson síce tvrdí, že sa brexitu bez dohody nebojí, no z ostatných častí Veľkej Británie mu odkazujú, že s ním nesúhlasia. Jeho turné, počas ktorého navštívil Wales, Škótsko a Severné Írsko, ukázalo, že tvrdý brexit by mohol Jonhsonovej vláde spôsobiť problémy práve v týchto regiónoch.

Čo spôsobí tvrdá hranica

Škóti už otvorene hovoria o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Teraz najčítanejšie