Denník N

Ľútosť im nepomôže. Ľudia s Downovým syndrómom alebo schizofréniou potrebujú prácu

La Fageda je farma a fabrika na výrobu prémiových jogurtov, zmrzliny a marmelády v španielskom regióne La Garrotxa vo východných Pyrenejach. Pomáha aj ľuďom s psychickými chorobami a Downovým syndrómom. Foto - Kristina Böhmer
La Fageda je farma a fabrika na výrobu prémiových jogurtov, zmrzliny a marmelády v španielskom regióne La Garrotxa vo východných Pyrenejach. Pomáha aj ľuďom s psychickými chorobami a Downovým syndrómom. Foto – Kristina Böhmer

Španielska farma sa rozhodla zamestnávať duševne chorých. Práca prospieva ich zdravotnému stavu, no zaradiť sa na pracovný trh nie je pre mentálne znevýhodnených jednoduché.

Štyria ľudia v bielych plášťoch veselo diskutujú pri obrovskom stroji, ktorý naberá čerstvé jogurty do plastových obalov. Dvaja mladí muži smerujú dozadu do kravína. Prejdú okolo hlavnej budovy a cez okno zamávajú mladej usmiatej recepčnej, za ktorou sú chladiace boxy s jogurtmi. Akurát ich zopár v rôznych príchutiach dokladá muž v stredných rokoch.

Polovica z týchto ľudí má psychickú poruchu alebo chorobu. Ktorí? To o sebe navzájom nevedia ani oni – aby sa náhodou preto nezačali diskriminovať.

La Fageda je farma a fabrika na výrobu prémiových jogurtov, zmrzliny a najnovšie aj marmelády v španielskom regióne La Garrotxa vo východných Pyrenejach. Pred 25 rokmi ju založil menovec Krištofa Kolumbusa, ktorý chcel takýmto spôsobom pomáhať duševne chorým ľuďom zaradiť sa do spoločnosti.

Každý šiesty Európan

Podľa štatistík Institute for Health Metrics and Evaluation z roku 2016 trpí viac ako jeden zo šiestich ľudí v Európskej únii duševnou poruchou alebo chorobou. V prepočte ide o takmer 84 miliónov ľudí.

Trpia rôznymi chorobami a poruchami; najčastejšie ide o úzkosti a depresie, poruchy spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu a drog, bipolárnu poruchu a schizofréniu. Mnohé z nich môžu vyústiť aj do telesných zdravotných problémov. Niektoré sú krátkodobé, iné sú na celý život. Všetky však znižujú chorému šancu na úspech v škole či v práci.

Okrem toho to štátnu kasu stojí peniaze.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie