Denník N

V Tatrách našli prvú jaskyňu s pravekým osídlením, obývali ju lovci antilop, medveďov či sobov

Skúmaný profil s ohniskom, jaskyňa Hučivá diera. Foto – archív Mariána Sojáka
Skúmaný profil s ohniskom, jaskyňa Hučivá diera. Foto – archív Mariána Sojáka

V jaskyni našli aj kamenné škrabadlá, rydlá, hroty s vrubom alebo čepele, ktoré pravekí ľudia vsádzali do harpún a hrotov šípov.

Učebnice archeológie sa budú prepisovať.

Archeológ Marián Soják z Archeologického ústavu SAV a jeho početný tím kolegov totiž zistili, že pravekí lovci sobov, koní, antilop či medveďov magdaleniénskej kultúry žili aj južne od hrebeňa Karpát.

Unikátne nálezy staré zhruba 15-tisíc rokov pochádzajú z jaskyne Hučivá diera, ktorá sa nachádza v Belianskych Tatrách v chotári Tatranskej Lomnice.

Ide o vôbec prvú jaskyňu na území Tatier s doloženým pravekým osídlením ako na slovenskej, tak aj na poľskej strane.

Putovali za zverou

Magdaleniénska kultúra vznikla na území dnešného Francúzska a šírila sa ďalej na sever a východ Európy až do Česka, Rakúska a Poľska.

Tieto krajiny sa považovali za najvýchodnejšie lokality, kam zasahovala, čo však objav jaskynného táboriska v Tatrách – spolu s ďalšími dvomi otvorenými táboriskami na Spiši v Toporci pri Kežmarku a Starej Ľubovni – mení.

Pravekí lovci magdaleniénskej kultúry opustili Francúzsko, aby putovali za zverou, ktorá na sklonku ľadovej doby migrovala do oblastí priaznivejších pre život.

„Do Hučivej diery prišli lovci azda za zverou. V jaskyni sme našli aj kosti sobov, kamzíkov, zvyšky konských kopýt, zuby antilopy či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto – Paddy O’Sullivan/Unsplash