7 dobrých správ: V trenčianskej nemocnici pomáhajú opusteným bábätkám špeciálne opatrovateľky

V Etiópii vysadili milióny stromov, v Dubnici postavili náučný chodník a pri Prešove opravili dobrovoľníci schátranú lodenicu. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.
1. Plastom k novej škole
Mariam Coulibaly je jednou zo žien, ktoré na ulici v Abidjane zbierajú plastový odpad a predávajú ho na recykláciu. Tento plast sa potom využíva na výrobu plastových tehál určených na výstavbu škôl po celom Pobreží Slonoviny, píše New York Times.
Miestne ženy v komunite zvanej Bojujúce ženy spolupracujú s kolumbijskou firmou, ktorá im vďaka zbieraniu plastu pomáha zarobiť si na pomerne slušný život. Zároveň tak čistia životné prostredie a zároveň prispievajú k zlepšeniu vzdelania.
Len za minulý rok sa vďaka kolumbijskej spoločnosti Conceptos Plásticos, ktorá tieto tehly vyrába, podarilo postaviť deväť školských tried. Firma uzavrela zmluvu s organizáciou UNICEF na výstavbu 528 tried pre viac ako 26-tisíc študentov.
„Pre nás to nie je ponižujúca práca,“ povedala pre New York Times o zbieraní plastu Kandia Camara z ministerstva školstva Pobrežia Slonoviny. „Je to práca organizovaná pre nich, ich finančnú samostatnosť, ich dôstojnosť, rodinu, spoločnosť a taktiež je to ich príspevok k rozvoju krajiny.“
Less Trash, More Schools — One Plastic Brick at a Time
Plastic garbage collected by a women’s group is being recycled into bricks and used to build schools in West Africa.
Way to go…https://t.co/dHh7P7bnNq
— Leah Namugerwa (@NamugerwaLeah) July 28, 2019
2. Tigrom v Indii sa darí
V Indii sa sčítavajú tigre každé štyri roky, keď vedci prechádzajú krajinu, aby našli dôkazy o živote týchto zvierat. Posledné sčítanie prinieslo pozitívnu správu, pretože ukázalo, že populácia tigrov v Indii sa zväčšila. Podľa posledných údajov žije v Indii presne 2967 tigrov, čo je o tretinu viac ako pred štyrmi rokmi.
„Výsledky práve zverejneného sčítania tigrov urobia šťastným každého Inda, každého milovníka prírody,“ napísal na Twitteri indický premiér Narendra Modi. „Pred dlhými deviatimi rokmi sa v Petrohrade stanovil cieľ zdvojnásobiť populáciu tigrov do roku 2022. My sme to v Indii stihli o štyri roky skôr.“
Ako upozorňuje BBC, ide o veľký úspech po tom, čo v krajine v rokoch 1875 až 1925 zabili viac ako 80-tisíc tigrov. Do 60. rokov minulého storočia sa počet týchto zvierat prudko zmenšil. Vláda potom pristúpila na sériu zákazov a zvýšila investície na posilnenie ochrany tigrov, aby ich populáciu zachránila.
On #InternationalTigerDay PM @narendramodi releases trailer of movie "Counting Tigers".
Check out ⬇️ the procedure of counting tigers in India@PrakashJavdekar @moefcc pic.twitter.com/ci4eS0U3fr
— PIB India (@PIB_India) July 29, 2019
3. Etiópčania vysadili milióny stromov
Etiópčania bojujú proti následkom odlesňovania. Za jeden deň vysadili 353 miliónov stromov, čím vytvorili nový svetový rekord.
Akcia, ktorej sa zúčastnili dobrovoľníci z celej krajiny, bola súčasťou ambiciózneho plánu vysadiť v Etiópii za jeden rok štyri miliardy stromov, uvádza Český rozhlas. Ide o projekt s názvom Zelené dedičstvo, ktorý vyhlásil premiér Aby Ahmed.
OSN upozorňuje, že kým na začiatku minulého storočia pokrývali lesy 35 percent plochy Etiópie, v roku 2000 boli zalesnené len štyri percentá krajiny.
353,633,660 Tree Seedlings Planted in 12 Hours. This is in #Ethiopians
Regional Shares of Trees Planted today.#PMOEthiopia #GreenLegacyEthiopia pic.twitter.com/2BkTDtYedC
— Dr.-Ing. Getahun Mekuria (@DrGetahun) July 29, 2019
4. Starajú sa o opustené deti
Do Fakultnej nemocnice v Trenčíne chodia pravidelne „Dominiky“. Ide o špeciálne opatrovateľky, ktoré sa starajú o opustené bábätká. Pomáhajú im tam zmierniť traumu zo