Masaker v El Pase nič neospravedlní, hovorí Trump. Kritici za ním vidia jeho rasizmus

Demokrati po dvoch masakroch v priebehu 24 hodín znovu volajú po prísnejšej kontrole zbraní a prezidenta vinia zo šírenia nenávisti.
Dvadsať ľudí zastrelil a ďalších 26 zranil v sobotu 21-ročný muž s automatickou puškou v americkom hraničnom hispánskom meste El Paso v štáte Texas.
Svoje obete si podľa svedkov nijako osobitne nevyberal. Strieľal, na koho prišlo.
Polícia ho nakoniec zadržala bez jediného výstrelu a identifikovala ako Patricka Crusiusa z Dallasu. Ten je od miesta tragédie v druhom najväčšom americkom štáte vzdialený viac ako tisíc kilometrov.
Išlo o najhorší útok na hispánskych obyvateľov Ameriky v histórii. El Paso, ako píše New York Times, je už dlho kultúrnym a politickým symbolom hispánskeho Texasu.
Hneď na druhej strane hraníc leží miliónové mexické mesto Ciudad Juárez. Je zrejmé, že útočník si El Paso na svoj útok vybral úmyselne.
V amerických médiách sa po ňom znovu hovorí o potrebe prísnejšej kontroly vlastníctva zbraní. Rovnako však aj o rastúcej nenávistnej rétorike a útokoch proti migrantom či etnickým a náboženským menšinám.
Americký prezident Donald Trump, ktorý má ako jednu zo svojich priorít postavenie múru na hraniciach s Mexikom, čelí dlhšie kritike za svoje rasistické výroky a prehliadanie extrémistických prejavov v krajine.

Prekvapivé fakty o múre: Kedysi boli Američania tí zlí migranti a drogy nemusia ísť cez púšť
Len aby Texas nebol modrý
Masaker, ktorý polícia vyšetruje ako zločin z nenávisti, prebehol v preplnenom nákupnom centre Walmart v osemstotisícovom meste. V sezóne, keď sa deti pripravujú na návrat do škôl, v ňom nakupovalo vyše tisíc ľudí.
A nebola to jediná prestrelka v USA v priebehu 24 hodín. Niekoľko hodín nato iný zabijak strieľal v meste Dayton v Ohiu v jednom z barov, kde zabil deväť ľudí.
Krátko pred streľbou v El Pase sa na internete objavil rasistický manifest, v ktorom sa písalo o nutnosti reagovať na „hispánsku inváziu do Texasu“. Varoval pred tým, že starnúcu skupinu belošských voličov