Denník N

V Stredomorí pre zábavu strieľajú milióny vtákov ročne, na Slovensku sú známe prípady otráv dravcov

Na svete žije zhruba 10-tisíc druhov vtákov, z nich asi 40 percent migruje. Práca z roku 2009 uvádza, že medzi Európou a Afrikou migruje zhruba 2,1 miliardy vtákov. Ilustračné foto – Adobe Stock
Na svete žije zhruba 10-tisíc druhov vtákov, z nich asi 40 percent migruje. Práca z roku 2009 uvádza, že medzi Európou a Afrikou migruje zhruba 2,1 miliardy vtákov. Ilustračné foto – Adobe Stock

Slovenskom prelieta do 100 druhov typicky sťahovavých vtákov. Z nich najviac ubúdajú hrdličky poľné, prepelice poľné či škovránky poľné. „Krakle belasé považujeme na Slovensku za vyhynuté hniezdiče zhruba od roku 2010,“ vraví ornitológ.

Len v Stredomorí sa každý rok nelegálne zabije 25 miliónov sťahovavých vtákov, keď migrujú medzi zimoviskami a hniezdiskami.

Vyplýva to zo štúdie BirdLife International, medzinárodnej organizácie na ochranu vtáctva, ktorá vyšla pred tromi rokmi.

Odhaduje sa, že najviac vtákov sa nelegálne zabije v Egypte (5,7 milióna), Taliansku (5,6 milióna) a Sýrii (3,9 milióna).

Lov pre potravu a zo zábavy

Najintenzívnejší lov vzhľadom na rozlohu je na Malte. Štát je 6,5-krát menší ako Bratislavský kraj, no pytliaci na ňom každý rok ulovia alebo zastrelia až 200-tisíc vtákov.

Okolo ostrova lieta až 170 druhov vtákov, ktoré tadiaľ migrujú medzi Európou a Afrikou.

„Zabíjanie vtákov na Malte sa ospravedlňuje tradíciou, čo považujem za zvrátené,“ vraví pre Denník N ornitológ Ján Gúgh z občianskeho združenia SOS/Birdlife Slovensko.

Z nelegálnych praktík, ktoré sa v Stredomorí používajú na lov vtákov, prevažuje streľba, no chytajú sa aj do sietí, na lep a do rôznych typov pascí. Dravce sa zvyknú chytať na otrávenú návnadu.

Zhruba v polovici prípadov sa vtáky lovia na potravu, niekedy na prípravu špecialít, napríklad koláča z jazykov škovránkov, ktorý servírujú v Taliansku. „História receptu siaha až do čias antického Ríma, no nechápem, prečo by sme aj v súčasnosti mali škovránky loviť na pokrm,“ vraví ekológ Martin Hromada z Katedry ekológie Prešovskej univerzity v Prešove.

Z veľkej časti predstavuje lov vtákov voľnočasovú aktivitu a živočíchy sa strieľajú zo zábavy. 

Škovránok poľný. Foto – SOS/Birdlife Slovensko

52 miliónov legálne ulovených vtákov

Čo sa týka legálneho lovu, tohtoročná štúdia z mesačníka British Birds uvádza, že v loveckej sezóne 2014/2015 sa v 24 členských štátoch EÚ vrátane Švajčiarska a Nórska odlovilo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie