Denník N

India odrezala Kašmír od sveta, pôvabnému regiónu v Himalájach hrozí nový konflikt

Miestnych odstavili od internetu, na politikov uvalili domáce väzenie a do oblasti poslali tisíce vojakov. Indický nacionalistický premiér chce Kašmíru odobrať tradičný status autonómie.

Turistom prikazujú opustiť Kašmír. Indický vojak v Srinagare. Foto – TASR/AP

Je to jedno z najviac militarizovaných území na svete, na ktoré si robia nárok dve jadrové veľmoci. O Kašmír zviedli India a Pakistan už dve vojny. Ak sa hovorí o rizikových miestach, pre ktoré by mohol vypuknúť jadrový konflikt, Kašmír je jednoznačne jedným z nich.

Teraz sa krásne Kašmírske údolie v Himalájach, rozdelené na pakistanskú a indickú časť, stalo znovu o čosi nebezpečnejším.

Odrezaní od sveta, turisti musia preč

Indická vláda do svojej časti vyslala desaťtisícové vojenské posily. Ľudí odrezala od internetu aj mobilnej siete. Miestni politickí lídri skončili v domácom väzení a turisti i pútnici dostali príkaz Kašmír opustiť. Školy sú zavreté a zhromažďovanie zakázané.

To všetko vyvoláva podľa Human Rights Watch obavy o dodržiavanie základných ľudských práv v Kašmíre.

Zvýšené napätie a neistota sú výsledkom novej politiky nacionalistického indického premiéra Naréndra Módího. Jeho vládna Indická ľudová strana (BJP) oznámila novú radikálnejšiu politiku voči spornému regiónu, ktorý sa s vlastnou vlajkou a miestnou vládou doteraz tešil širokej autonómii.

To sa má však zmeniť po tom, čo Dílí oznámilo, že ruší článok 370 v indickej ústave, ktorý platí od roku 1949 a zaručoval regiónu autonómiu. Kašmír teraz indický parlament rozdelil na dve zväzové teritóriá.

Posledných 70 rokov zaručoval jedinému indickému štátu s moslimskou väčšinou vysokú mieru samostatnosti s výnimkou zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Tradičná legislatíva doteraz umožňovala kúpu pozemkov na spornom území len obyvateľom Kašmíru. To sa zmení.

Moslimskí obyvatelia štátu, ktorého celý názov znie Džammú a Kašmír, sa podobne ako Pakistanci obávajú, že indickým cieľom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie