Denník N

Viac ako 50 podcastov, ktoré odporúča Denník N

Ľudia z redakcie Denníka N vybrali podcasty, ktoré ich v posledných mesiacoch najviac zaujali.

Tomáš Bella, šéf online

This American Life
Vraj podcast nie je rádio, ale z najlepšieho rádia je podľa mňa najlepší podcast. This American Life sú fantasticky spracované príbehy na témy, o ktorých som predtým vôbec netušil, že by ma mohli zaujímať.

Slow Burn
Jeden príbeh na celú sezónu, v prvej Watergate a v druhej impeachment Billa Clintona.


Braňo Bezák, marketingový riaditeľ

Thinking Allowed
Okrem spravodajských The Daily od New York Times a Global News od BBC mám rád aj podcastovú verziu programu Thinking Allowed od stanice BBC 4. Jeho moderátor Laurie Taylor je profesorom sociológie, ktorý však má za sebou aj herecké skúsenosti. Obvykle sa v jednom diele venuje dvom knihám zo spoločensko vedných odborov prostredníctvom rozhovorov s ich autormi.

Conspiracyland
V poslednom čase sledujem aj sériu o vražde Setha Richa, okolo ktorej vznikla za pomoci Fox News, Juliana Asangea a samozrejme ruských tajných služieb konšpirácia, že ho nechala zabiť Hillary Clintonová.


Denisa Ballová, reportérka

La Poudre
Lauren Bastide začínala ako novinárka v časopise Elle, pred troma rokmi spustila podcast s názvom La Poudre, v ktorom sa hodinu rozpráva s inšpiratívnou ženou. Spovedala už parížsku starostku Anne Hidalgo, matku policajta, ktorý zomrel pri teroristickom útoku v Toulouse v roku 2012, či pornohorečku Ovidie. Bastide dáva priestor ženám, ktoré sú väčšinou prehliadané. Aj vďaka tomu jej podcast patrí s viac ako štyrmi miliónmi poslucháčov medzi najpopulárnejšie vo Francúzsku, pričom mnohé časti majú aj anglickú verziu.

jauuu, PS: to bolelo
Je to vtipné, svieže, ale hlavne je to výborné. Rozprávanie komičky Evelyn Kramerovej a herečky Petry Polnišovej o ženách aj mužoch, rozchodoch, návratoch, podvodoch, skrátka o skúsenostiach, ktoré máme asi všetci veľmi podobné.


Michal Červený, reportér

The Chernobyl Podcast
Moderátor Peter Sagal rozoberá každú časť seriálu od HBO s jeho autorom a producentom Craigom Mazinom. Najzaujímavejšie je to, ako sa dvaja ľudia zo západného sveta pozerajú na socialistickú „hrdinskú“ mentalitu. Niečo, čo je pre nás samozrejmosť, pre nich nepochopiteľné.

Klik
Moderátori Dávid Tvrdoň a Ondrej Podstupka každý týždeň rozoberajú, čo nové sa udialo vo svete technológií, sociálnych sietí a médií. Zohratá a miestami vtipná dvojica navyše pridáva potrebný background pre tých, ktorí nie sú úplní geekovia.

Dejiny
Moderátor Jaroslav Valent nielen prináša zaujímavosti z histórie v rozhovoroch s historikmi, ale pružne reaguje na historické výročia. Odporúčam hlavne časti o 100. výročí založenia Československej republiky.

Hokejportal
Moderátorka Nikoleta Kováčová sa rozpráva so šéfredaktorom hokejportal.net Pavlom Rajtarom o témach, ktoré hýbu hokejovým Slovenskom.


Matúš Demiger, reportér

Lužifčák podcast
Lužifčák od Kuba Lužinu a Gaba Žifčáka je zrejme najzábavnejší slovenský podcast. Dvojica stand-up komikov si pozýva zaujímavých hostí a vedie s nimi absurdné dvoj- až trojhodinové rozhovory. Tie sú také vtipné, že si každý diel aj napriek jeho opulentnej dĺžke vypočujete od začiatku do konca. Začať môžete trebárs s Andrejom Bánom, Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou či Samom Marcom. Ak si namiesto podcastu vyberiete youtubovú verziu, ako bonus dostanete agamu.

TED Talks Daily
Na TED Talks Daily nájdete každý pracovný deň jednu prednášku z TED konferencií. Témy sú rozmanité, stále fičí najmä sebarozvoj, vzťahy, ekológia a veda. Oproti YouTubu je tu vyhľadávanie o dosť chaotickejšie, chronologické radenie je skôr na škodu, takže kým nájdete tému, ktorá vás zaujme, dosť sa nalistujete. Z tých nedávnych prednášok odporúčam napríklad Monicu Lewinskú a jej The Price of Shame. Je síce štyri roky stará, ale do podcastov sa dostala len pred mesiacom.

Dejiny
Vysokú kvalitu si dlhodobo drží podcast Dejiny, ktorý denník SME vyrába v spolupráci s Historickou revue. Páčili sa mi najmä diely o histórii Blízkeho východu.


Veronika Folentová, reportérka

Vinohradská 12
Spravodajský podcast Českého rozhlasu. Redaktori sa rozprávajú o svetových aj domácich témach so svojimi kolegami či s analytikmi. Napríklad o protestoch v Honkongu hovorili s ich reportérom v Číne, o Tour de France so športovými redaktormi, ktorí preteky dlhodobo sledujú. Okrem spravodajských tém prinášajú aj o spoločenské či kultúrne. Jedna z mojich obľúbených častí bola napríklad o turizme v Prahe.


Ria Gehrerová, reportérka

Death, sex & money
Zvyčajne nepočúvam spravodajské podcasty, lebo pri nich veľmi rýchlo strácam pozornosť, preto mám radšej príbehy. Tento podcast opisuje hraničné životné situácie rôznych ľudí, od úmrtia blízkych ľudí, až po zložité rodinné a romantické vzťahy. Je to vlastne akýsi trenažér empatie.

The Longest Shortest Time
Podcast o rodičovstve, kde nájdete rôzne rodinné dilemy. Autorka ho začala nahrávať, keď sa stala matkou a zistila, že rodičovstvo je veľmi dôležitou a širokou témou, no napriek tomu sa v médiách stále zanedbáva a dehonestuje ako lifestyleová téma.

Guys We F****d
Ak vás baví

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Podcasty Denníka N

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie