Denník N

Varovanie pre Neameričanov: Po Trumpovi sa veci do normálu nevrátia

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Americký prezident priamo nadväzuje na americkú izolacionistickú tradíciu spred útoku na Pearl Harbor. Ako však ukázali aj televízne debaty demokratických prezidentských kandidátov, táto tradícia sa s Trumpom neskončí.

Autorka je americká historička a novinárka

Po celej Európe či vlastne po celom svete prepadli americkí spojenci zákopovej mentalite. Čakajú s rukami na ušiach, kedy sa skončí útok, čakajú na návrat pokojnejších časov, čakajú na návrat obchodu a diplomacie. Skrátka, nevedia sa dočkať návratu normality.

O pol druha roka či prinajhoršom o päť a pol roka sa prezident Trump vráti do svojej vulgárnej veže a vezme si tam aj svoje nekompetentné potomstvo. Svet sa znovu vráti do stavu, čo panoval pred jeho nástupom. Ameriku bude viesť niekto, kto vie čítať z poznámok pripravených na tlačovku, niekto, kto nebude vyvolávať trápne momenty počas návštevy hlavy iného štátu, niekto, kto si pamätá, že spojenectvá sú základom americkej moci a že vzájomný obchod nie je hra s nulovým výsledkom.

Alebo nie?

Čo sa deje vo svete? Nikto nič nevraví

Nedávno sme boli svedkami dvoch dôležitých televíznych debát, v ktorých sme počuli niekoľko najprominentnejších amerických novinárov, ako kladú otázky potenciálnym prezidentom z Demokratickej strany. Väčšina analýz opisuje, kto vyhral a kto prehral, kto útočil a kto sa bránil.

Predpokladám, že ak ste debatu sledovali odinakiaľ ako zo Spojených štátov, ako sa to stalo mne, oveľa pútavejšie bolo niečo iné, a to, že sa vôbec nezmieňovali o zvyšku sveta. Nehovorilo sa ani o Európe, ani o Číne, ani o Venezuele. Zbežné zmienky o Blízkom východe sa väčšinou týkali minulosti – zvlášť toho, do akej miery jednotliví kandidáti pred viac ako 16 rokmi podporovali alebo nepodporovali vojnu v Iraku.

Rovnako sme sa nič nedozvedeli ani o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie