Denník N

Ako sa dostal na jednu z najlepších univerzít v USA a prečo prestúpil na londýnsku UCL

UCL, London’s Global University. Foto – UCL
UCL, London’s Global University. Foto – UCL

Študent z Košíc Adam Kollár rozpráva, ako fungujú vysoké školy v USA a v Británii. Vysvetľuje, ako sa líši výučba na Brownovej univerzite, ktorá patrí do Ivy League, teda medzi najlepšie školy v USA, a na UCL v Londýne, ktorá patrí medzi najlepšie školy na svete.

Prečo ste chceli študovať v Spojených štátoch? 

Lebo si tam človek na univerzitách nemusí hneď vyberať, čo presne chce študovať. Až v druhom ročníku si vyberá zameranie. Aj v rámci toho má pri väčšine odborov dosť flexibility vo výbere predmetov, ktoré bude študovať popri tom hlavnom. Ak chce mať titul z politológie, tak mu povedia, že si musí zobrať približne 16 kreditov z politológie, ale stále si môže zvoliť aj matematiku, fyziku alebo jazyk. Preto bakalárske štúdium trvá až štyri roky – ľudia sa hľadajú a zo školy odídu so všeobecnejším vzdelaním. Ďalším dôvodom, prečo som išiel do Ameriky, bol aj fakt, že na anglické vysoké školy sa dá relatívne ľahko dostať aj zo slovenských stredných škôl. Chcel som využiť, že môžem mať ľahšiu cestu do Ameriky, keďže som bol na strednej škole v zahraničí.

Kde?

Dva roky som študoval v rámci programu United World College v Arménsku. Je to súčasť siete medzinárodných stredných škôl, bolo nás tam dvesto zo šesťdesiatich rôznych krajín a hlásil som sa tam, lebo tieto školy majú medzinárodný vzdelávací program International Baccalaureate. Lákalo ma žiť v medzinárodnom prostredí. Dovtedy som si myslel, že pôjdem do Brna študovať politológiu, ale potom mi tento medzinárodný program otvoril dvere, aj čo sa týka univerzity.

Ako vám pomohol?

Keďže je medzinárodne uznávaný, dá sa s ním ľahšie dostať aj na univerzity v Amerike, ktoré inak nie sú veľmi otvorené zahraničným výstupovým testom, akými sú maturity. Pomohlo mi aj to, že sieť škôl United World College, ktorých je na svete osemnásť, je špeciálne uznávaná na istých vysokých školách v Amerike. Tie potom udeľujú špeciálne štipendium ľuďom z týchto škôl. Dostal som 20- alebo 30-tisíc ročne len vďaka tomu, že som prišiel z tejto strednej školy.

Koľko sa priemerne platí za univerzitu v USA? 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie