Denník N

Prokurátor trvá na tom, že výtvarníkov Kalmusa a Lorenza treba stíhať

Peter Kalmus
Peter Kalmus

Poliatie sochy Vasila Biľaka nie je podľa prokurátora vo Svidníku nutná obrana proti popieraniu zločinov komunizmu. Trvá na ďalšom stíhaní výtvarníkov.

Prokurátor okresnej prokuratúry vo Svidníku Vladimír Hrebeňák zamietol sťažnosť výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza proti vzneseniu obvinenia a trvá na tom, že obidvoch treba ďalej stíhať za prečin poškodzovania cudzej veci.

Informoval o tom ich advokát a poslanec Daniel Lipšic (Nova).

Prokurátor Hrebeňák tvrdí, že policajt urobil správne, keď výtvarníkov obvinil a ich obhajobu, že konali v krajnej núdzi alebo sa slobodne vyjadrili, neuznáva.

Kalmus aj Lorenz sú stíhaní za to, že 21. februára v noci v Krajnej Bystrej pomaľovali na červeno čerstvo odhalený pamätník komunistovi Vasilovi Biľakovi a napísali naň nápis „sviňa“.

Obaja výtvarníci hovorili, že odhalením pamätníka bol spáchaný trestný čin popierania a schvaľovania zločinov komunistického režimu.

„Listinné dôkazy, výsluchy svedkov, poškodeného, ako aj ďalšie podklady zadovážené policajtom po začatí trestného stíhania vo veci, dostatočne odôvodňujú podozrenie, že obvinení sa dopustili trestnej činnosti spoločným konaním tak, ako ich poverený policajt popísal v uznesení o vznesení obvinenia,“ napísal prokurátor.

Na takéto rozhodnutie podľa neho policajtovi „postačuje odôvodnená pravdepodobnosť“, keďže v tomto štádiu konania „sa nerieši s konečnou platnosťou otázka viny za trestný čin“. Orgány prípravného konania sa podľa prokurátora vysporiadajú s obhajobnými námietkami, keď vyšetrovanie skončí.

Informácie o nutnej obrane však prokurátor už teraz označil za „neakceptovateľné a irelevantné“. Trestný zákon podľa neho obmedzuje slobodu prejavu spočívajúcu v poškodení cudzej veci jej postriekaním.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár odkázal, že „vo veci vykonáva dozor prokurátor Okresnej prokuratúry Svidník“ a „bližšie informácie môže poskytnúť Krajská prokuratúra Prešov“.

„Paradoxne nie tí, čo propagujú Biľaka budú postavení pred súd, ale ja. Nie je sa čo diviť, keď na čele slovenskej vlády stojí Biľakov kôň,“ povedal Kalmus vo videoblogu časopisu .týždeň.

Na podporu Kalmusa už viaceré osobnosti spustili petíciu. Podpísať ju možno tu. „My čin Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza verejne schvaľujeme a verejne ich preň vychvaľujeme,“ píše sa v ich vyhlásení.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Prípad Biľakovej busty

Slovensko

Teraz najčítanejšie