Denník N

Látky z marihuany by mohli liečiť. Lenže vyvolávajú závislosť

Ilustrácia – Fedor Pichanič
Ilustrácia – Fedor Pichanič

Kanabinoidy obsiahnuté v lekárskej marihuane sú účinné pri liečbe nespavosti, epilepsie aj pri potláčaní bolesti, avšak samotná marihuana je návyková omamná látka. Najmä preto sú lekári pri jej zavádzaní do lekárskej praxe opatrní.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Ak v New Yorku navštívite predajňu s názvom drugstore a zahlásite – I need some drug! –, pána za okienkom nijako nevyvediete z konceptu. Nanajvýš sa vás opýta, či máte recept alebo nie. A keď žiadaný liek nedostanete, ešte stále môžete zájsť do obchodu s názvom pharmacy.

V našich končinách sme si už zvykli na to, že ak potrebujeme nejaký liek, zájdeme si poň rovno do lekárne a v drogérii sa nezdržujeme. V drogérii síce dostať kozmetické prípravky na peknú pleť, ale nie lieky.

Kedysi to tak nebolo. Ešte pred takými sto rokmi sa v drogériách predávali chemikálie najrozličnejšieho druhu, jedným slovom – drogy.

Anglické slovo drug označuje zároveň lieky aj drogy. V predajni drugstore sa v USA predáva okrem liekov aj drogéria a kozmetika, zatiaľ čo v predajniach s názvom pharmacy (rozšírenejšie sú vo Veľkej Británii) kúpite najmä lieky na predpis.

Liek alebo droga?

Z Ottovho náučného slovníka, čo bol vtedy hlavný zdroj informácií, by ste sa dozvedeli, že droga je látka prírodného pôvodu používaná ako liečivo.

Drogy predávali drogisti. Ale pozor, neboli to žiadni narkomani či díleri, ale obchodníci solídne ovládajúci prípravu a chemickú izoláciu látok účinných proti rôznym neduhom. A bol to veru lukratívny biznis.

Napríklad zlúčenina s chemickým názvom diacetylmorfín bola obľúbeným prostriedkom proti kašľu a prinášala drogistom nemalý zisk. Predávala sa po názvom heroín. Ale ten už dnes nedostanete ani v lekárni, ani v drogérii. Ani na recept. Prečo?

Ak nazriete do Wikipedie, čo je hlavný zdroj informácií dnes, dozviete sa, že droga je omamná látka, ktorej užívanie môže viesť k závislosti. Táto vedomosť nie je vôbec nová. Pospolitý ľud omamné účinky šťavy nedozretých makovíc, listov koky, niektorých húb či sušených konopí pozná už od doby kamennej. Ale rovnako pozná aj ich liečivé účinky.

Tak ako to vlastne je? Liek alebo droga? (Američan by sa spýtal – Drug or drug?)

Pozor na nos

Spomínaný heroín, ktorý drogisti izolovali zo šťavy nedozretých makovíc, síce mohol do určitej miery naozaj potláčať kašeľ, ale človek, ktorý sa takto liečil, si naň rýchlo vypestoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie