Denník N

Nech nezabíjajú našich ľudí, žiadal Zelenskyj Putina po smrti štyroch ukrajinských vojakov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský kolega Vladimir Putin. Foto - TASR/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský kolega Vladimir Putin. Foto – TASR/AP

Ukrajinci utrpeli na Donbase najvyššie straty za posledné mesiace. „Nie je náhoda, že napätie sa zvýšilo počas represií v Moskve,“ hovorí analytička Kobzová.

Mier na Donbase je jedna z najväčších priorít nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý po prezidentských voľbách so svojou stranou Sluha ľudu ovládol aj ukrajinský parlament.

Ruský prezident mu to rozhodne neuľahčuje.

Keď sa stal prezidentom, Putin mu negratuloval a začal rozdávať ruské pasy obyvateľom Donbasu. Keď získal kontrolu v parlamente, znovu sa zostrili v boje.

Vojna na východe

Takto vyzerala streda 6. augusta 2019 podľa ukrajinskej armády.

Ozbrojené formácie Ruskej federácie narušili režim zastavených bojov deväťkrát. Z toho raz vystrelili z mínometov kalibru 120 mm, čo je v rozpore s dohodami z Minska. Odpaľovali sa protitankové granáty, pálilo sa z guľometov a strieľalo z ručných zbraní. K stretom došlo na viacerých miestach.

Pozorovateľská misia OBSE vo svojej poslednej správe hlásila 27 explózií.

Za jeden deň zomreli štyria ukrajinskí vojaci, čo sú najväčšie straty od októbra minulého roka. Zahynuli, keď ich pozíciu v priekope trafili z ručného protitankového granátometu, objasnil neskôr šéf generálneho štábu Ruslan Chomčak.

Ukrajinský prezident po správach vyhlásil, že to znamená nielen koniec prímeria, ale že to bude mať vplyv aj na mierové rozhovory. Dohoda o prerušení bojov tak vydržala 17 dní.

„Zhoršenie situácie na Donbase je zlý signál – ale, žiaľ, nie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Konflikt na Ukrajine

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie