Denník N

Sú pre lenivých? Dá sa s nimi schudnúť? Otázky a odpovede o elektrobicykloch

Foto – archív Karola Guľu
Foto – archív Karola Guľu

Elektrické kolobežky musia byť používané v určitom rámci. Sám jednu vlastním, ale nejazdím na nej, hovorí odborník Karol Guľa.

„Sú dobré pre ľudí, ktorí nemajú kondíciu ako športovci. V cyklistike im otvárajú nové možnosti, zvládnu viac kilometrov a viac si vychutnajú jazdu. Sem-tam idem na e-bike aj ja, keď sa chcem zabaviť alebo prejsť dlhšie trasy,“ hovorí Peter Sagan, trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike.

O elektrobicykloch sme sa rozprávali s KAROLOM GUĽOM, ktorý je zakladateľom obchodno-servisných centier ebajk – Svet elektrobicyklov. Na Slovensku je jedným z priekopníkov šírenia elektrobicyklov.

V rozhovore sa dočítate:

  • elektrobicykle ocenia aj športovci;
  • na elektrobicykli sa dá schudnúť;
  • ako sa starať o batériu, aby vydržala čo najdlhšie;
  • čomu sa vyhnúť pri čistení elektrobicykla;
  • ako budú vyzerať majstrovstvá sveta v pretekoch elektrobicyklov.

Čo je to elektrobicykel a na akom princípe funguje?

Ak ideme úplne k podstate, ide o spojenie bicykla s elektrickým pohonným systémom. Ak má takýto stroj byť z právneho hľadiska považovaný za bicykel, musí spĺňať normu PEDELEC 25 (Pedal Electric Cycle, pozn.). Táto norma okrem iného určuje, že elektrický systém musí byť výhradne asistenčný, teda môže byť aktivovaný iba vtedy, ak človek aj šliape.

Ak dosiahnete zákonom stanovenú rýchlosť 25 km/h, asistenčný systém sa deaktivuje. Samozrejme, v zjazde alebo vlastným výkonom môžete ísť aj rýchlejšie, ale bez asistencie.

Takže cyklista si na ňom nemôže vyvesiť nohy a len sa voziť.

Nie, určitý výkon tam musí byť, existujú však rôzne varianty. Čisto technicky viete do rámu zabudovať akýkoľvek systém, dokonca z elektrobicykla vytvoriť aj akúsi napodobeninu babety. V tom prípade elektrobicykel môže ísť aj sám, ale z právneho hľadiska je už považovaný za motorové vozidlo.

Vraj existujú zariadenia, ktoré dokážu obmedzovač rýchlosti odblokovať, aby motor mohol poskytovať podporu aj pri vyšších rýchlostiach. Je to pravda?

Platí, že čo človek vymyslel, to dokáže aj obísť. Na trhu existujú systémy, vďaka ktorým dokážete obmedzovač

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Radíme športovcom

Rozhovory

Teraz najčítanejšie