Denník N

V dedine pod Ďumbierom je už roky starostom gej: Sobášil som aj Kotlebovho poslanca

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Starosta Mýta pod Ďumbierom Roman Švantner tvrdí, že sa v súvislosti so svojou sexuálnou orientáciou nikdy nestretol s diskrimináciou.

Slovenské dediny zvyčajne nie sú považované za priateľské prostredie pre gejov, ktorí svoju orientáciu netaja a žijú so svojimi partnermi v jednej domácnosti. Malá obec neďaleko Brezna má však celkom iný príbeh.

Už trinásť rokov je v Mýte pod Ďumbierom starostom Roman Švantner (Doma dobre), ktorý 26 rokov žije so svojím priateľom Tomášom.

Tu sa narodil a žil jeho otec a chce tu žiť aj on. „S prírodou som bol odmalička spojený, baví ma to tu,“ hovorí Švantner, ktorý sa okrem starostovania stará o malú farmu, na ktorej s partnerom chovajú pár kráv, oviec, prasiat a sliepok.

Mýto pod Ďumbierom má asi 530 obyvateľov a Švantner je tu veľmi populárny. V roku 2006, keď prvý raz kandidoval za starostu, získal tri štvrtiny odovzdaných hlasov; podobné to bolo aj v ďalších dvoch voľbách a minulý rok sa už proti nemu nikto neodvážil kandidovať.

„Starší ľudia, aj okolo osemdesiat rokov, mi hovoria, že si nevedia ani predstaviť, že by bol starostom niekto iný,“ hovorí. „S kýmkoľvek sa stretnem, dá pozdravovať aj Tomáša.“

Tolerancia ako reklama na prilákanie ľudí

„Len v okruhu desiatich kilometrov poznám päť párov gejov, ktorí žijú spolu,“ hovorí Švantner. Miestni obyvatelia sú podľa neho veľmi tolerantní. Smeje sa, že to môže využiť ako reklamu na prilákanie nových obyvateľov do obce.

„Jedna kočka mi akurát písala, že si našla priateľku a či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI

Teraz najčítanejšie