Denník N

Na okraji Bratislavy postavili cintorín pre zvieratá, roky ho nemôžu otvoriť

Policajný pes Crack v Berlíne. Foto – TASR/AP
Policajný pes Crack v Berlíne. Foto – TASR/AP

Zviera môže majiteľ pochovať vo svojej záhrade, no má to prísne pravidlá.

Zo starej Dúbravky vedie mierne do kopca prašná cesta lesom popod Devínsku Kobylu. Za rodinnými domami tam stojí mohutná kovaná brána a plot, ktorý v lese ohraničuje 1,2 hektára pozemku. Tam má byť bratislavský zvierací cintorín.

Na cintoríne na zhruba šesťtisíc hrobov zatiaľ žiadne náhrobky nie sú. Fungovať mal už viac ako dva roky, doteraz ho nesprístupnili.

Zvierací hrob musí byť od domu viac než 5 metrov

Spomienkový cintorín Borievka, kam by mohli obyvatelia z celej Bratislavy pochovávať svoje domáce zvieratá, vybudovala spoločnosť Icona.

Nápad zriadiť zvierací cintorín dostal Stanislav Vlkovič ešte v roku 2011. „Sedel som raz na chalupe s mojím kamarátom z Bratislavy, ktorý má dva psy. Rozprávali sme sa o nich, ale aj o dĺžke ich života. Ani neviem prečo, ale spýtal som sa ho, čo sa udeje so psom, ktorý uhynie, čo sa stane s jeho pozostatkami. Vedel som, že svoje psy má veľmi rád, tak ma to zaujímalo. Odpoveď ma prekvapila. Bol to veľký problém, a najmä v Bratislave. Obzvlášť preto, že býva v byte a nie v rodinnom dome,“ spomína Vlkovič s tým, že spaľovanie pozostatkov v kafilérii mu prišlo „surové“.

Podmienky na pochovávanie mŕtvych zvierat sú z hygienického hľadiska prísne – podľa vyhlášky ministerstva pôdohospodárstva môže majiteľ zakopať telo zvieraťa na záhrade svojho rodinného domu, no tento pozemok musí byť vzdialený najmenej 500 metrov od najbližšieho vodného toku či nádrže. V jame, ktorá musí mať hĺbku aspoň jeden meter, sa nesmie objaviť spodná voda.

Jama musí byť zároveň vzdialená aspoň 5 metrov od najbližšej obytnej stavby a aspoň dva metre od susedného pozemku. Zviera musí byť pochované v obale, ktorý sa v zemi neškodne rozloží, a ošetrené dezinfekčným prostriedkom.

Postavený a neotvorený zvierací cintorín Borievka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyrúbané stromy a ochranné pásmo Devínskej Kobyly

Prvé žiadosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Developeri v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie