Denník N

Komunisti ho vysmiali, tak sa stal prvým utečencom v NHL. Nedomanského uvedú do Siene slávy

Václav Nedomanský bol na MS 2011 konzultantom slovenskej reprezentácie. Foto - TASR/Martin Baumann
Václav Nedomanský bol na MS 2011 konzultantom slovenskej reprezentácie. Foto – TASR/Martin Baumann

Pred 45 rokmi stál na prahu životného rozhodnutia.

Český hokejista Václav Nedomanský prichádzal do veku, v ktorom s ním v československej reprezentácii pomaly prestávali počítať. Doštudoval vysokú školu a túžil si vyskúšať hokej v zahraničí. Komunisti však mali preňho iný odkaz.

„V tridsiatich som doštudoval a chcel som skúsiť angažmán v zámorí, prejavili o mňa záujem dva kluby. Ich zástupcovia boli v Prahe odmietnutí. Komunisti ma vysmiali. Bol som sledovaný, povolali ma na vojnu,“ spomínal pre MF DNES, cituje ho oficiálny web NHL.

„Nemal som inú možnosť ako opustiť krajinu,“ povedal Nedomanský. V lete 1974 sa stal prvým z hokejistov, ktorí z krajín bývalého východného bloku utiekli do Kanady a zahrali si v NHL.

Tri tašky a tajný plán

Nedomanský bol hviezdou československého hokeja a vzorom pre generácie mladších hráčov. V roku 1969 bol pri dvoch pamätných víťazstvách nad Sovietskym zväzom, ktoré vošli do histórie ako hokejová pomsta za okupáciu.

Bol členom tímu, ktorý vyhral MS 1972. V roku 1974, tesne pred jeho útekom, ho ešte vyhlásili za najlepšieho útočníka majstrovstiev sveta. Už skôr, počas jedného z pobytov československej reprezentácie v Kanade, prišiel do kontaktu s Buffalom Sabres.

„Mal som vtedy iba 27 rokov a Československo ma stále potrebovalo. Keď dovŕšite tridsať, potom vás už nepotrebujú. Musel som počkať,“ vysvetlil v archívnom článku Sports Illustrated z novembra 1974.

O tri roky neskôr už nemal na čo čakať. Doma bol pod tlakom, sledovala ho tajná polícia a udavači, a tak sa rozhodol zrealizovať nebezpečný plán. Spolu s manželkou a trojročným synom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie