Denník N

Rím stratil trpezlivosť, turistom zakázal piknikovať pri fontánach a na Španielskych schodoch

Policajtka upozorňuje dievča, aby nesedelo na Španielskych schodoch. Foto - TASR/AP
Policajtka upozorňuje dievča, aby nesedelo na Španielskych schodoch. Foto – TASR/AP

Talianska metropola prijala nové opatrenia, ktoré sa týkajú historických pamiatok. Benátky medzitým plánujú zákaz vstupu výletných lodí do mesta.

Keď sa Audrey Hepburn ako princezná v utajení stretáva na Španielskych schodoch v Ríme s novinárom, ktorého stvárňuje Gregory Peck, sedí na ich múre a líže zmrzlinu.

Ikonický film z roku 1953 je výbornou reklamou talianskej metropoly, no turisti v Ríme sa už nemôžu správať ako jeho postavy. Sedenie aj konzumácia jedla na barokových schodoch z 18. storočia v júni zakázala rímska radnica.

Nové nariadenie uvádza pokutu do 400 eur pre „konzumáciu potravín a nápojov všade pri historických, umeleckých či archeologických pamiatkach“, predovšetkým pri fontánach a schodoch. Takisto sa trestá aj neslušné správanie na verejných miestach.

Za sedenie na pamiatkach môžu úrady udeliť pokutu 250 eur.

Žuvačky na schodoch

Španielske schody, ktoré vedú od kostola Trinita de’ Monti k námestiu Piazza di Spagna, patria medzi najvyhľadávanejšie pamätihodnosti Ríma. Často sú tradičnou zastávkou zahraničných turistov, ktorí pri pohľade na luxusné butiky na námestí chvíľu oddychovali. Takisto sa tam pravidelne po večeroch stretávali miestni, módne značky tam zase organizovali prehliadky.

138 barokových schodov však pred troma rokmi museli zrekonštruovať. Opravné práce vyšli na 1,5 milióna eur a zafinancovalo ich klenotníctvo Bulgari.

Počas 10 mesiacov vtedy odborníci odstraňovali z mramorových schodov polepené žuvačky, škvrny od vína alebo kávy a tiež ich zbavili čierneho povlaku od sadzí.

Domáci obyvatelia od starostky Virginie Raggiovej z Hnutia piatich hviezd navyše žiadali, aby ich na noc zamykali.

Rímska radnica nakoniec rozhodla, že Španielske schody zostanú v noci otvorené, ale bude na ne dohliadať polícia. Tá sa už v okolí historickej pamiatky zapísanej na zoznam svetového dedičstva UNESCO pohybuje aj cez deň, aby upozorňovala turistov, že sedenie je na nich zakázané.

„Chápem, že vyženú toho, kto tu je, ale prečo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie