Denník N

Reportér CNN: Trest smrti zbrane z ulíc nedostane, páchateľom je jedno, či zomrú alebo nie

Evan Perez. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Evan Perez. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Niektorí si myslia, že ľudia by sa mali brániť a že riešením je viac zbraní. Problém je, že útočník má vždy výhodu, pretože len on vie, kedy začne strieľať, vraví americký reportér Evan Perez.

Národná asociácia držiteľov zbraní (NRA) je rozhádaná a má problém s peniazmi, takže možno nebude mať taký vplyv na republikánov ako predtým, vraví reportér americkej televízie CNN Evan Perez. Členovia kongresu podľa neho začnú hlasovať za obmedzenie práva na držbu zbraní, len ak stratia strach zo silnej lobistickej skupiny.

Perez, ktorý sa v CNN venuje spravodlivosti a bezpečnosti, v rozhovore pre český Deník N tvrdí, že sa FBI ešte len učí postupovať proti pravicovým teroristom a chce nato využiť aj skúsenosti z boja s džihádom.

Mladý muž minulý týždeň zverejnil svoj manifest a potom išiel strieľať na ľudí hispánskeho pôvodu do El Pasa. Za Trumpovej vlády pribudli zločiny z nenávisti. Je v USA opäť normálne byť rasistom?

Pýtal som sa na to isté FBI: Je to horšie, alebo len ľudia začali tieto zločiny viac nahlasovať? Ani oni si však nie sú istí, či sa to zhoršuje. Vedia len, že je viac nahlásených zločinov z nenávisti.

Určite je to viditeľnejšie. Niektorí ľudia majú dnes viac odvahy vyjsť do ulíc, pochodovať a dávať svoje politické názory najavo. Mnohí z nich boli doteraz na okraji spoločnosti a záujmu, ale keď napríklad ich vyjadrenia na Twitteri zdieľajú ľudia z prezidentovej rodiny a jeho okolia, alebo dokonca sám prezident, tak to k nim priťahuje publicitu.

Pozornosť sa roky sústreďovala na Islamský štát a islamský extrémizmus a nikto sa nevenoval rastu pravicového extrémizmu a bielemu nacionalizmu v USA. A potom tu máme aj ľavicový extrémizmus. Niektoré antifašistické skupiny reagujú na pravicových extrémistov a tieto dva smery sa potom zrážajú.

Sú pre boj s domácim terorizmom použiteľné postupy, ktorými sa bojovalo s džihádom?

Práve sa tým zaoberajú. Minulý týždeň sa vo Washingtone stretla skupina expertov FBI. Majú tam agentov z protiteroristických oddelení, ktorí sa zameriavajú na Dáiš, al-Káidu a islamský extrémizmus, a tých spájajú s ľuďmi, ktorí vyšetrujú zločiny z nenávisti.

Pre bezpečnostné zložky je to ťažká situácia. Čo robiť so zahraničnými teroristami, vedia. Zahraničné teroristické skupiny sú zakázané. Existuje ich zoznam. Keď je niekto v kontakte s ľuďmi označenými za teroristov, tak ho FBI môže vyšetrovať a zistiť, čo robí.

Pokiaľ však fungujete čisto vnútroštátne a nie ste v kontakte so žiadnou zahraničnou teroristickou skupinou – a väčšina zahraničných skupín podľa americkej definície býva islamská –, bezpečnostné zložky nevedia, čo majú robiť.

Sloboda slova je v USA chránená prvým dodatkom ústavy, takže človek môže online i na ulici ukazovať nacistické symboly. Aj demonštrovať môže kdekoľvek.

FBI navyše zväzujú excesy z 50. a 60. rokov minulého storočia, keď jej vyšetrovanie domácich záležitostí prerástlo do porušovania ľudských práv. Či už je to mccarthizmus (kampaň proti komunistom v 50. rokoch, často na základe vymyslených dôkazov – pozn. red.), alebo zásahy proti hnutiu za práva Afroameričanov.

To je čiastočne dôvod, prečo FBI tápe, čo s vnútroštátnym terorizmom. Väčšina z tých ľudí nespolupracuje so žiadnymi zahraničnými skupinami. Niektorí boli vo Veľkej Británii, vo východnej Európe alebo trénovali na Ukrajine, ale tých nie je veľa.

Kde sa končí hranica slobody chránená prvým dodatkom?

Kým niekomu nedáte zápalky a benzín a nepoviete: „Tamto je synagóga, bež ju vypáliť,“ je veľmi ťažké vás

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Rozhovory

Teraz najčítanejšie