Denník N

Zomrel Jozef Soročina. Sudca, ktorého dával Harabin ostatným za vzor

Okresný súd v Michalovciach. Foto - TASR
Okresný súd v Michalovciach. Foto – TASR

Soročina bol predsedom Okresného súdu v Michalovciach. Patril k symbolom zneužívania disciplinárnych konaní v čase harabinizácie justície.

„Sudca Soročina je jeden človek, ktorého si treba vážiť. Keby sme mali všetkých takých sudcov, ako je Soročina, bolo by dobre,“ chválil pred dvanástimi rokmi minister spravodlivosti Štefan Harabin predsedu Okresného súdu v Michalovciach. Práve on ho vymenoval do funkcie a mal s ním blízky vzťah.

Sudca Soročina v piatok vo veku 73 rokov zomrel. V posledných rokoch už nesúdil. Jeho meno sa spája s diskriminačnými žalobami sudcov, ale aj so šikanóznymi disciplinárnymi konaniami. V roku 2010 odišiel do dôchodku a vzdal sa funkcie sudcu.

Odišiel, keď sa v roku 2010 stala ministerkou spravodlivosti Lucia Žitňanská (vtedy SDKÚ). „Po viac ako štyridsiatich rokoch práce v slovenskej justícii som sa rozhodol odísť do starobného dôchodku, pretože mám hodnoverné informácie, že dôjde k výraznému zníženiu finančného zabezpečenia sudcov, vrátane zníženia odchodného o vyše 30 percent,“ vysvetľoval odchod Soročina.

Na vlastnej obžalobe zarobil

Keď sa stal v roku 2007 predsedom michalovského súdu, vyvolalo to vzhľadom na jeho minulosť údiv.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie