Denník N

Freediverka: Nepotrebujete úžasnú kondíciu a veľké pľúca, do tridsiatich metrov sa ponorí aj sedemdesiatnik

Katarína Linczényiová. Foto N – Peter Kováč
Katarína Linczényiová. Foto N – Peter Kováč

KATARÍNA LINCZÉNYIOVÁ je slovenskou reprezentantkou vo freedivingu (nádychové potápanie). Venuje sa tiež dokumentárnym a vzdelávacím projektom, zúčastňuje sa na expedíciách a niektoré vedie. Je certifikovanou terapeutkou a mentorkou stres manažmentu.

V rozhovore rozpráva:

  • o plastovom probléme, ktorý si nájdeme na jedálnom stole
  • o láske k moru a pokoji, ktorý prežíva pod hladinou
  • že freedivingu ako aktivite sa môže venovať aj sedemdesiatnik
  • ako pod vodou pracovať s minimom kyslíka
  • o nádherných scenériách, ktoré na Slovensku vytvára voda

Tesne pred rozhovorom ste sa vrátili z expedície na Srí Lanke. Čo bolo jej podstatou?

Bola to výnimočná expedícia, som rada, že som sa na ňu vôbec dostala. Účelom bolo nájsť a zdokumentovať vzácnu modrú veľrybu (vráskavec obrovský, pozn. redakcie). Je to najväčší živočích, aký kedy žil na Zemi. Je to zviera väčšie ako dinosaury. Má 30 metrov, ale pri pobreží Srí Lanky 28, pretože tamojšej populácii chýba jeden stavec.

Viete si predstaviť, aké je z dokumentačného hľadiska ťažké nájsť veľrybu na otvorenom oceáne. Mali sme však to šťastie, že sme ju nielen našli, ale aj nafilmovali. Na záberoch som aj ja, ako s ňou plávam. 28-metrové a niekoľkotonové zviera mi dovolilo priblížiť sa a ponárať sa s ním v jeho prirodzenom prostredí. Pre mňa to bol jeden z najkrajších zážitkov v živote.

S modrou veľrybou. Foto – Philip Hamilton

Okrem modrej veľryby sme našli aj mnohé iné vzácne druhy veľrýb, napríklad bright whale, sperm whale a pilot whales.

Chceli sme svetu ukázať, akú nádheru tu máme. Smutné na expedícii však bolo, že veľryby plávajú v mori plnom plastu. Odpadky tam boli úplne všade. Boli sme piati členovia expedície na malej rybárskej lodi s miestnym rybárom. V jednom momente sme zastali pri odpadkoch a vzal si odtiaľ lavór. Niečo sa mu však na ňom nepáčilo, tak ho vrátil do mora. Naštartovali sme a šli sme ďalej hľadať modrú veľrybu.

Prišlo mi veľmi smutné až ironické, že zopár Európanov je na lodi na Srí Lanke a snaží sa prostredníctvom expedícií a dokumentov upozorňovať na problematiku plastov, ale domáci Srílančan sa k tomu postaví takto. Nevedomosť ľudí ohľadom plastového problému je jedna z vecí, na ktorú sa treba sústrediť. Treba sa sústrediť na vzdelávanie ľudí, ale správne. V rôznych médiách po celej Európe sú napísané rôzne nepravdy.

Aké napríklad?

Napríklad teraz je trend hľadania alternatív voči plastom, ale aj na tie sa treba pozrieť kriticky. Výroba niektorých alternatív nemusí byť ekologickejšia než výroba plastu, ak sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie