Denník N

Sledovať najlepších Číňanov? To ma nebaví, sú to stroje, hovorí stolný tenista Pištej

Ľubomír Pištej. Foto N – Peter Kováč
Ľubomír Pištej. Foto N – Peter Kováč

V dvanástich rokoch odišiel od rodičov, aby sa mohol zlepšovať. Dnes je 60. najlepším stolným tenistom sveta. „Ja neviem, aké to je mať trinásť a bývať s rodičmi, takže pre mňa to bolo kvázi normálne. Určite však nie jednoduché,“ hovorí ĽUBOMÍR PIŠTEJ.

Stolný tenis a pingpong väčšina ľudí považuje za ten istý šport. Vy však hrávate na majstrovstvách sveta v stolnom tenise aj v pingpongu. Aký je medzi nimi rozdiel?

Stolný tenis sa hráva s poťahmi, kým pingpong sa hráva s drevenými raketami, na ktorých je len brúsny papier. V hre je tým pádom oveľa menej rotácií. V pingpongu je taktiež iné počítanie, hrá sa na dva sety do pätnásť. Každý hráč môže raz za zápas využiť možnosť dvojbodovej výmeny – prihlási sa u rozhodcu a hrá sa o dva body. Hlavný rozdiel je však v rakete.

V pingpongu ste na majstrovstvách sveta získali bronz, aktuálnym majstrom sveta je Angličan. Tento šport ešte Ázia natoľko neovládla?

Už ho začínajú ovládať, v šestnásťfinále bolo naposledy asi trinásť Číňanov, čo je veľmi veľa. Rozbehli si čínsku ligu, najlepších Európanov si pozývajú na podujatia, ktoré vedia aj zaplatiť. V rokoch 2017 a 2018 vyhrali majstrovstvá sveta, takže už aj v pingpongu je to každým rokom ťažšie.

V stolnom tenise Číňania vládnu totálne, momentálne sú na prvých štyroch miestach svetového rebríčka. Nedemotivuje vás niekedy, že vášmu športu tak dominujú?

Nie, vôbec, popravde som ani nevedel, že prví štyria sú Číňania. Hrám preto, že ma to baví, nepozerám sa trebárs na prvých desať miest. Chcem byť každý deň lepší, to je môj cieľ. Porovnávať sa s Čínou nemôže asi žiaden Európan. Šport ako celok tam funguje úplne inak. U nás majú deti množstvo iných možností, ako sa zabaviť, a pomaly nemusia vyjsť z domu. V Číne je úplne normálne športovať, a keď sa športuje, tak naplno. Platí to pre všetky športy, ale stolný tenis obzvlášť. Ako národný šport ho hrajú milióny ľudí.

Bývalý džudista Jozef Krnáč sa venoval športu, ktorý pre zmenu ovládajú Japonci. Hovoril mi, že techniku vždy trénujú za zatvorenými dverami. Je to v stolnom tenise v prípade Číny rovnaké?

Už nie. Máme k dispozícii množstvo videí, priame prenosy sa vysielajú zo všetkých významných podujatí. Techniku aj štýl tréningov okopírovať vieme. Čo však okopírovať nevieme, je, že oni sú v hale denne desať hodín a my len štyri.

Keď hrajú proti sebe najlepší Číňania, sledujete ich zápasy?

Veľmi ma to nebaví, hrajú bez fantázie, ako stroje. Keď sa turnaj dostane do štvrťfinále, väčšinou ho prestávam sledovať. Ak by si chcel laik pozrieť pekný stolný tenis, asi by som mu odporučil

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie