Denník N

Debata s tínedžermi o sexe býva chúlostivá, Elena to mala ešte ťažšie, jej syn bol gej

Ilustračné foto - Flickr.com/Bezalel Ben-Chaim
Ilustračné foto – Flickr.com/Bezalel Ben-Chaim

Je to moje dieťa a vždy bude, na mojej láske k nemu sa nič nezmenilo. Skôr som mala obavy z toho, čo ho v živote čaká, spomína Elena na moment, keď jej syn povedal o svojej orientácii.

Žiaden rodič nechce, aby sa jeho dcéra či syn dostali vinou neinformovanosti či nezodpovedného správania do problémov s dlhodobými následkami. K takým patrí aj nechcené tehotenstvo či pohlavne prenosné choroby. Preto hovoria rodičia s tínedžermi o bezpečnom sexe, hoci sú to rozhovory, ktoré sú pre obe strany chúlostivé. Tínedžeri sa tvária otrávene a rodičia dúfajú, že sa nestrápnia.

V ideálnom prípade by sa debata nemala odohrať iba v rovine vymenovania metód bezpečného sexu, s upozornením, že žiadna nie je stopercentná, ale mala by sa dotknúť toho, čo je to vzájomný súhlas, že „nie“ znamená vždy nie, že sex sa nemôže vynucovať a že porno na internete nie je práve realistickým zobrazením sexuálnych či emocionálnych vzťahov medzi ľuďmi.

Toto všetko radia rodičom odborníci a školskí psychológovia a väčšina z nich a z ich detí tým viac či menej úspešne „prepláva“. Prípad 59-ročnej Eleny však bol trochu komplikovanejší.

Pred dvadsiatimi rokmi jej vtedy 16-ročný syn Ivan povedal, že je gej a že má 27-ročného priateľa.

Nechcela som byť ako slon v porceláne

Elena nezapiera, že ju to zaskočilo. „Priznám sa, aj ja som mala vtedy veľmi stereotypnú predstavu, ešte aj podporovanú médiami, lebo v tých časoch si ešte z gejov v rôznych programoch robili hlúpe žarty. Môj syn hral hokej, bol odo mňa vyšší o hlavu, najradšej nosil tepláky, robil všetky roboty okolo domu, lebo som ho vychovávala sama, bez otca. Ja som si tak geja nepredstavovala, to poviem rovno,“ hovorí s tým, že dnes je už oveľa viac zorientovaná, lebo pozná synových homosexuálnych kamarátov.

So synom mala po jeho coming oute

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie