Denník N

Minimálny dôchodok ako darček živnostníkom

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Zavedenie minimálneho dôchodku živnostníkov za optimalizáciu odvodov odmeňuje.

Autor je analytik INESS

Scenár populárneho seriálu by mohol vyzerať takto: komunikačný poradca dostane za úlohu zistiť, ktorá sociálna skupina ešte nedostala všimné zo sociálneho balíčka. Rodiny dostanú vyšší rodičovský príspevok, pracujúci vyššiu odpočítateľnú položku, dôchodcovia zľavu zo zľavy na koncesionárske poplatky. „To je predsa málo!“ zvolá prísediaci volebný stratég. „Dôchodcovia predstavujú tretinu voličov!“ Spotený poradca si však uvedomuje, že posun jedného percenta v dôchodkovom systéme smerom hore znamená miliardové výdavky, a tak loví v pamäti. Minimálny dôchodok!

Minimálny dôchodok má veľa podobností s minimálnou mzdou. Keď sa ekonomike darí, jeho negatíva nevidno. Tí, ktorí naň majú nárok, sú, samozrejme, radi. Tí, ktorí naň nedosiahnu, ostanú ticho v zabudnutí. Ich problém. Že v prípade krízy bude mať s minimálnym dôchodkom problém aj rozpočet, to už nebude náš problém, pomyslí si poradca.

Nastaviť dôchodkový systém, ktorý má pre každého občana pretrvať 60 rokov, je extrémne zložité. Bol by zázrak, keby sa to podarilo na Slovensku, keď s tým bojujú aj vo vyspelej Škandinávii. I napriek tomu sa to na Slovensku skoro podarilo. Jednoduchý vzorec výpočtu – vek odchodu do dôchodku, naviazaný na predlžovanie času dožitia, a dôchodcovská inflácia. Aj tento systém generoval dlhodobo deficit, ale nie taký obrovský, aby sme si nezaslúžili pochvalu aj od zahraničných inštitúcií.

Nie, ani tento systém nebol v súlade s predstavou analytika posadnutého excelovými tabuľkami. Obsahoval faktor solidarity, ktorý znižuje dôchodky ľuďom s vyššími príjmami a posiela ich ľuďom s nižšími príjmami. Človeku s minimálnou mzdou zvyšoval dôchodok o 50 eur. Pozitívom je, že táto redistribúcia aspoň prebieha v rámci rozpočtu Sociálnej poisťovne.

Kto ani po tomto zvýšení nedosiahol stanovený minimálny príjem, ten ešte mohol požiadať o príplatok zo systému hmotnej núdze. Bez ohľadu na to, či odpracoval 18, 29 alebo 35 rokov. Dôchodok človeka, ktorý počas pracovného života poberal minimálnu mzdu, bol po redistribučnom dorovnaní považovaný za primeraný a dôchodca na tento príplatok nárok nemal.

Synonymum populizmu je zjednodušovanie

Potom prišiel nápad s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie