Denník N

Schmeichel bol ku mne sviniar, ale po roku sa to zmenilo, hovorí Slovák, ktorý chytal za ManCity

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vždy, keď bolo treba dať gól, Vlado Weiss niečo vymyslel, spomína Filip Mentel na pôsobenie v akadémii Manchestru City.

Futbal ma naučil vážiť si peniaze – získal som prvú profesionálnu zmluvu a myslel som si, že to bude už len lepšie, ale nebolo. Pri komentovaní sa snažím rozprávať menej, hovorí bývalý futbalový brankár a komentátor športovej televízie Digi Sport FILIP MENTEL.

V Manchestri City ste pôsobili práve v období, keď do klubu vstúpil šejk Mansour. Ako ste vnímali zmeny, ktoré nastali?

Začali prichádzať kvalitní hráči, prvou veľkou hviezdou bol Robinho, ten však prišiel ešte v období, keď klub vlastnil thajský boháč Thaksin Šinavatra. Vtedy bol prvým hviezdnym trénerom Sven-Göran Eriksson. Ja som sa v tom období už pripravoval s áčkom, takže som sa cítil ako súčasť tímu. Navyše keď prišli zahraniční hráči, necítil som sa tak osamelo.

Musím povedať, že keď prišiel spomenutý šejk Mansour, tok peňazí smerom do klubu bolo cítiť vo viacerých smeroch. Veľmi podstatné bolo, že sa zmenili podmienky. Počas jedného leta sa typická studená anglická posilňovňa zmenila na dvojposchodovú posilňovňu s modernými strojmi. Pribudli plazmové obrazovky, rozšíril sa personál.

Vnímal som to ako veľmi príjemné a pozitívne, pretože som bol toho súčasťou.

Boli v tíme alebo v akadémii aj hráči, ktorí sa na príchod hviezdnych hráčov pozerali negatívne? Nemali stres, že nedostanú príležitosť?

Nikto zrejme nevedel, že sa to skončí tam, kde je to dnes. Teraz je to už úplne iné mužstvo. V tom čase to hráči brali pozitívne – že sa zviditeľníme aj v Európe, budeme mať nejakú istotu a zlepšia sa tréningové podmienky.

Dovolím si však povedať, až ak by sa na to dnes pozreli typickí anglickí členovia klubu, ktorí tam teraz už z rôznych dôvodov nepôsobia, možno by sa až zhrozili.

Na druhej strane, peniaze hýbu svetom a futbalom obzvlášť. Všetka česť Manchestru City, je to skvelý klub s výnimočným trénerom a fantastickou hrou.

Aby som to zhrnul, vtedy to nikto neriešil a nebál sa. Rád by som sa však na to dnes spýtal bývalých hráčov alebo členov klubu, ktorí v City museli skončiť.

City bolo dovtedy známe ako klub so slávnou akadémiou a s výnimočnými výsledkami v mládežníckych kategóriách. Myslíte si, že sa mohli dostať medzi najlepšie anglické kluby aj systematickou prácou bez arabských peňazí?

Myslím si, že áno. Vždy, keď ide mladý hráč podpísať školskú zmluvu, sa klub niečím „chváli“ – v čom sa odlišuje od ostatných alebo akú má históriu.

Manchester City sa vždy hrdo prezentoval vybudovanou akadémiou a tým, že dával svojim odchovancom priestor v prvom tíme. Pamätám si, že keď som prvý raz prišiel, na stene v jedálni bolo viac než 20 fotiek. Ukazovali mi, že toto sú všetko naši odchovanci.

City v tomto boli jedným z najlepších klubov v Anglicku. Veľmi dobre pracovali s mladými hráčmi, ktorí mali obrovskú príležitosť presadiť sa do prvého tímu. Odpoveď na otázku je teda áno, myslím si, že by to dokázali aj bez veľkých peňazí. S vlastnými odchovancami, za ktorých by v tínedžerskom veku nemuseli platiť státisíce eur. To by bolo možno o niečo krajšie, ale vybrali sa inou cestou.

V súčasnosti mám skôr obavy, čo veľké peniaze môžu narobiť s mladými hráčmi. Keď som komentoval posledné finále FA Youth Cupu a videl, za aké sumy 16-roční chlapci prestupujú do Manchestru City a Liverpoolu, bol som až zhrozený.

FA Youth Cup je najprestížnejšou mládežníckou trofejou v Anglicku. V roku 2008 ste boli členom tímu, ktorý túto trofej získal. Ako to dopadlo s vašimi spoluhráčmi z tímu? Ktorí z nich sa presadili vo veľkom futbale?

Napadnú mi štyria, ktorí sú podľa mňa top hráčmi. V City so mnou hrávali Vlado Weiss a Robo Mak, ktorí sa presadili v slovenskej reprezentácii. Kieran Trippier je hráčom anglickej reprezentácie a presadil sa aj Benjamin Mee, ktorý hráva za Burnley.

Niektorí ďalší chalani skončili v druhej najvyššej anglickej súťaži Championship, ale v živote sa uplatnil každý jeden. V akadémii sme totiž mali fantastického trénera Alexa Gibsona, ktorý naučil hráčov využiť futbal vo svoj prospech na profesionálnej aj na poloprofesionálnej úrovni.

Spomenutý Vladimír Weiss bol považovaný za hviezdu akadémie. Bol naozaj taký dobrý?

Bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie