Denník N

Čakajú vás tam biele dievčatá – aj takto opisujú indickí politici zrušenie autonómie Kašmíru

Kašmírska žena s dieťaťom čaká pred policajnou stanicou, kde vypočúvajú jej príbuzných. Foto - TASR/AP
Kašmírska žena s dieťaťom čaká pred policajnou stanicou, kde vypočúvajú jej príbuzných. Foto – TASR/AP

Za tvrdeniami o zlepšení postavenia kašmírskych žien nie je úprimný záujem, ale snaha zmeniť tamojšie demografické pomery.

Začiatkom tohto mesiaca indická vláda vedená nacionalistickým politikom Narendrom Módím v oboch komorách parlamentu presadila zrušenie autonómie jediného prevažne moslimského štátu v krajine, odrezala ho od komunikácie s vonkajším svetom a posilnila tam prítomnosť svojich bezpečnostných síl.

Ide o ďalšiu dramatickú kapitolu v dejinách Kašmíru (celým menom Džammú a Kašmír), ktorý je vyše 70 rokov predmetom sporu medzi Pakistanom a Indiou (a čiastočne aj Čínou). Desaťročia sa tam odohrávajú zrážky medzi miestnymi separatistami a indickou armádou.

Sporé správy z oblasti hovoria o tom, že armáda pozatýkala hlavne mladých mužov, že tam dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv, obťažovaniu žien aj detí a že miestni proti vojakom protestujú.

Situáciu v Kašmíre chce Pakistan, ktorý vládne „svojej“ polovici Kašmíru, riešiť na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu. Jeho rozhodnutia sú však len poradné a navyše sa nedajú očakávať v krátkom čase. Svetoví politici zatiaľ vyzývajú na upokojenie situácie, ale to je skôr zbožné želanie ako realistický odhad situácie.

Hoci médiá a analytici sa nateraz celkom pochopiteľne sústreďujú hlavne na geopolitický aspekt celej situácie komplikovaný tým, že Pakistan a India sú jadrové veľmoci a situácia je výbušná, udalosti v Kašmíre sú povšimnutiahodné aj pre to, aký majú vplyv na tamojšie ženy.

Ukazujú totiž, ako je nacionalizmus spojený s mizogýniou a šovinizmom, a ako sa reči o „oslobodení“ žien dajú zneužívať na politické ciele, kým ženám prinášajú len pokračovanie neslobody.

Kašmír ako raj

Dôvodov, prečo sa Módí rozhodol pre riskantný krok v Kašmíre, je viacero. Najsilnejším bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie