Denník N

Zložitá križovatka? Autá nahradíme bicyklami. Pri bicyklovaní po Viedni sme našli inšpiráciu pre Bratislavu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Rušná Mariahilfer Straße sa zmenila na cestu so zmiešaným pohybom pre autá, bicykle aj chodcov. Za prejazd na červenú dostanú vo Viedni rovnakú pokutu ako vodiči aj cyklisti či kolobežkári.

Najlepšie mesto na život sa od Bratislavy nachádza len hodinu cesty. Viedeň je zároveň aj deviatym najlepším mestom pre cyklistov.

Ešte pred dvomi desaťročiami jazdilo v hlavnom meste Rakúska približne také percento cyklistov ako v súčasnej Bratislave – okolo dvoch či troch percent z celkovej premávky.

Čo Viedeň spravila pre to, aby postupne znižovala podiel áut a aby dokonca postupne začal ubúdať počet ich majiteľov?

Pýtali sme sa Manuela Prölla zo sekcie stratégie mobility viedenského magistrátu. Na bicykloch sme s ním absolvovali cestu z miestnej hlavnej stanice do centra mesta k jeho kancelárii.

Počas celej jazdy sme sa neocitli na jednej ceste s autami a najväčším „problémom“ sa ukázalo byť státie na bezpečných cyklistických semaforoch.

Touto reportážou nadväzujeme na text a video, ktoré sme publikovali po tom, ako sme si na bicykli prešli Bratislavu – cestu zo železničnej stanice Bratislava predmestie na miestny magistrát sme absolvovali s Petrom Netrim, človekom priamo zodpovedným za cyklotrasy v hlavnom meste Slovenska.

Netri nám hneď na úvod reportáže povedal, že on sa síce po Bratislave jazdiť na bicykli nebojí, no jeho manželka áno. Ako je na tom Pröll vo Viedni?

„Väčšinou sa nebojím, bicyklujem s malou dcérou, do práce jazdí na bicykli aj moja manželka. Je to tu naozaj dobré, hlavne v centre. Keď prídete na hranice mesta s predmestiami, ulice sú širšie, je tam väčšia premávka a je to tam aj trochu zložitejšie,“ hovorí Pröll, ktorý nenosí prilbu každý deň.

Počas niekoľkokilometrovej cesty do centra mesta nám ukáže jednu z najstarších cyklotrás vo Viedni – spoločný priestor s chodcami, (zatiaľ) zle riešenú križovatku, no aj čerstvý projekt cyklistickej infraštruktúry, na ktorý je hrdý.

Keď ho odprevadíme do práce, odporučí nám, aby sme sa išli pozrieť aj na Mariahilfer Straße. Z rušnej zóny s kvantom áut sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie