Denník N

Nikdy by ste na svoje dieťa nepoložili ruku? Výborne. A ako to máte s krikom a nadávaním?

Ilustračné foto - Flickr.com/Petras Gagilas
Ilustračné foto – Flickr.com/Petras Gagilas

Je veľký rozdiel medzi zvýšením hlasu, keď si to vyžaduje situácia či správanie dieťaťa, a zúrivým nadávaním do idiotov. To druhé má efekt podobný bitke.

Aj u nás sa už upevňuje spoločenská zhoda na tom, že fyzické trestanie detí nie je v poriadku. Má dlhodobé negatívne následky na dieťa, na jeho vzťah k rodičom a na jeho budúce vzťahy. Deťom dáva nesprávne návody, ako riešiť vypäté situácie, a v konečnom dôsledku je neefektívne.

Názor, že biť deti nie je normálne, podporujú aj mnohé výskumy a čoraz častejšie sa stáva, že ľudia, ktorí ho spochybňujú, sa stretávajú s nepochopením až odsudzovaním svojho okolia. Fyzické trestanie detí sa jednoducho stáva neprijateľným, čo je dobré pre deti, rodičov a celkovo pre spoločnosť.

Ak by sme sa však ľudí, ktorí svoje deti principiálne nebijú, opýtali, kedy na ne naposledy kričali, zrejme by sme dostali odpoveď, že nedávno, možno aj pred pár hodinami. A to nehovoríme len o nejakom zvýšení hlasu, keď sa dieťa správa riskantne na ihrisku či v bazéne.

Jeden americký výskum uvádza, že keď sa tisícky rodičov pýtali, či v danom roku kričali na svoje deti, 90 percent z nich odpovedalo, že áno. V rodinách, kde mali deti staršie ako sedem rokov, to bolo sto percent.

Rodičia kričia na deti, keď sa ráno stresujú, aby všetci načas odišli z domu, keď donesú zlú známku, keď neurobia všetko hneď a poriadne, keď papuľujú, keď rodičia nemajú čas na vysvetľovanie a potrebujú rýchly výsledok alebo keď im len prasknú nervy, lebo mali zlý deň v práci.

Krik je nová bitka

Možno majú pocit, že to celkom zvládli, keď dieťaťu nedali facku a „vybavili“ to krikom, ale to je len ilúzia. Výsledkom kriku je vystrašené, ponížené dieťa alebo ešte tvrdohlavejší, zaťatejší tínedžer.

„Škodlivé na tom je, že deti majú citlivý nervový systém a kričanie ich desí. Je to agresívne a zastrašujúce. Mimika, ktorá sprevádza kričanie, je plná hnevu a naháňa hrôzu. Čiže ak dosiahnete to, čo ste požadovali kričaním, bude to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie