Denník N

Slovenský sinológ z Hongkongu: Je to najlepšie mesto na svete

Sinológ a politológ Martin Šebeňa miluje na Hongkongu prírodu aj bohatý spoločenský život. Foto - M. Š.
Sinológ a politológ Martin Šebeňa miluje na Hongkongu prírodu aj bohatý spoločenský život. Foto – M. Š.

Prečo sa ľudia v Hongkongu búria, väčšina z nich býva v malých bytoch a mafiáni z triád sú na strane Číny? V rozhovore to vysvetľuje slovenský sinológ Martin Šebeňa.

Martin Šebeňa žije už vyše sedem rokov v Hongkongu, ktorý už dva mesiace prežíva obrovské protesty proti tlaku čínskej komunistickej strany. Rozprávali sme sa na tieto témy:

  • prečo chodia do ulíc demonštrovať státisíce ľudí
  • či môže Hongkong odolať miliardovej Číne
  • prečo je tam bývanie extrémne drahé, ale super sa tam žije
  • prečo mafiáni zo slávnych triád podporujú komunistov

Ako dlho žijete v Hongkongu?

V Hongkongu som od marca 2012, už sedem a pol roka. Pre mňa je to najlepšie mesto na svete. Takmer všetko mi na ňom vyhovuje: počasie, topografia, jedlo, ľudia, životný štýl.

Tak si to postupne rozoberme. Aké tam je väčšinou počasie? 

Hongkong je v subtropickom pásme, takže sa tu striedajú dve ročné obdobia. Zima je trochu chladnejšia a suchšia, leto je horúce a vlhké. Väčšina cudzincov nemá rada leto, lebo je príliš teplo, ale ja som zase nikdy nemal rád zimu, takže pre mňa je to ideálne. V zime je medzi 15 – 25 stupňami. Čo sa mi páči, je, že dni sú približne rovnako dlhé. A tak nehrozí, že je v zime už o štvrtej tma.

Vaše obľúbené jedlo? 

Jem hlavne východoázijské jedlá, najmä čínske, je medzi nimi veľká rozmanitosť. U nás o tom ľudia veľmi nevedia, ale čínska kuchyňa nie je jednoliata. Ide asi o 6 až 8 veľkých kuchýň, ktoré sa od seba zásadne líšia. V Hongkongu dominuje kantonská, ktorá nie je pálivá, používajú sa zásadne čerstvé suroviny a veľmi veľa morských plodov. V Hongkongu sa však dá nájsť úplne všetko.

V čom je tam životný štýl iný ako u nás?

K životnému štýlu patrí, že nikdy nemusím variť, pretože je lacnejšie najesť sa vonku než variť doma. Funguje tam fantastická

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Protesty v Hongkongu

Rozhovory

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto – Paddy O’Sullivan/Unsplash