Denník N

Trumpovo pochlebovanie Putinovi zase nevyšlo. Rusko do G7 nepatrí, zhodli sa svetoví lídri

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho americký kolega Donald Trump. Mávame skvelé stretnutia, napísal šéf Bieleho domu na Twitteri. Foto - TASR/AP
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho americký kolega Donald Trump. Mávame skvelé stretnutia, napísal šéf Bieleho domu na Twitteri. Foto – TASR/AP

Samit G7 prešiel bez veľkého konfliktu s americkým prezidentom – už aj to sa hodnotí ako pokrok.

Spojené štáty zvykli byť považované za svetového lídra, ktorý ťahá svojich spojencov so sebou.

Na tohtoročnom samite najvyspelejších krajín G7 vo francúzskom letovisku Biarritz to však vyzeralo, že americký prezident je ten, kto najviac kazí jednotu transatlantických spojencov, je považovaný za najproblémovejšieho člena elitného klubu a všetci sa snažia urobiť všetko pre to, aby ho zbytočne nezdvihli zo stoličky.

V jednej chvíli sa podľa Donalda Trumpa priveľa diskutuje o boji proti klimatickým zmenám, v druhej zase lobuje za návrat krajiny, ktorá mu v roku 2016 pomohla vyhrať prezidentské voľby.

A keďže podobne to dopadlo už vlani v Kanade, odkiaľ Donald Trump pre nezhody o clách s kanadským premiérom Justinom Trudeauom odišiel predčasne, tento rok sa hostiteľ, francúzsky prezident Emmanuel Macron, rozhodol, že žiadne záverečné spoločné vyhlásenie nebude, aby sa predišlo zbytočným konfliktom s americkým prezidentom.

Dôvodov by bolo viac.

Rusko (ne)patrí ku G7

Podobne ako vo svojom odhodlaní bojovať proti globálnemu otepľovaniu má väčšina svetových lídrov krajín G7 (USA, Kanada, Japonsko, Veľká Británia, Nemecko, Taliansko a Francúzsko) na návrat Ruska do zoskupenia iný názor ako šéf Bieleho domu. Rusko tam podľa nich nepatrí.

A to minimálne dovtedy,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie