Denník N

Pellegrini na východe nepovedal nič nové, Jankovskú obhajuje príkladom s Čaputovou

Foto - TASR/Ján Krošlák
Foto – TASR/Ján Krošlák

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer) zostáva na svojej pozícii aj po utorkovom výjazdovom rokovaní vlády v Kokave nad Rimavicou. Nič sa nezmenilo, premiérovi chýbajú dôkazy.

Premiér Peter Pellegrini Jankovskú nenavrhol odvolať, minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) ju neodvolal a Jankovská neodišla na vlastnú žiadosť. Minimálne ďalší deň bude štátnou tajomníčkou aj napriek medializovaným informáciám o kontaktoch s Marianom Kočnerom.

V utorok vláda rokovala v Kokave nad Rimavicou, v stredu bude v Buzitke.

Pellegrini o pravde, spravodlivosti a Jankovskej

Premiér Peter Pellegrini zopakoval ku kauze Jankovská všetko, čo už povedal predtým. Potrebuje dôkazy alebo aspoň „poldôkaz“, nebude robiť personálne zmeny na základe informácií médií a opozičných politikov, ale keď dôkaz o „toxickosti“ Jankovskej konania získa, okamžite požiada ministra Gála, aby navrhol jej odvolanie.

Opýtali sme sa, čo považuje premiér za dôkaz, na základe ktorého by mohol rozhodnúť. O dôkazoch rozhoduje v konečnom dôsledku až súd a voľby sú skôr, ako by padol verdikt.

Pellegrini súhlasil, že iný typ a váhu dôkazu treba v trestnoprávnych veciach a iný na vyvodenie politickej zodpovednosti.

„Politická zodpovednosť sa vyvodzuje skôr, tam sa nedá čakať, kým rozhodnú súdy o dva-tri roky. Preto ma mrzí, že ako predseda vlády pravdepodobne nedisponujem takými informáciami, akými disponuje vaša redakcia,“ vyhlásil premiér.

Pellegrini tvrdí, že sa bude snažiť dostať k dôkazom, ktoré ako predseda vlády potrebuje na rozhodnutie „s čistým svedomím“.

„Budem hľadať cesty, či sa môžem ako predseda vlády opýtať vyšetrovateľa alebo dozorujúceho prokurátora, a oni nech mi odpovedia: áno, je tam podozrenie, javí sa komunikácia dotyčnej osoby ako toxická, a ja budem konať okamžite.“

Zopakoval, že informácie má len z médií. „Keď zajtra zistím trochu viac, požiadam ministra Gála, aby navrhol jej odvolanie,“ reagoval na otázky Denníka N.

Pellegrini hovorí, že potrebuje dôkazy najmä preto, lebo sa obáva scenára ‚potrebujeme niekoho odstreliť‘. Aby to médiám vysvetlil, použil príklad s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

„Zoberte si, že by nejaký portál zajtra oznámil, že sa ukazuje, že pani prezidentka Čaputová

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Monika Jankovská

Slovensko

Teraz najčítanejšie