Stratili menštruáciu, prišli o vlasy a obdobie dievčenstva. V SNP bojovali aj ženy

Mladá umelkyňa Erika Mészárosová mapuje príbehy žien, ktoré sa aktívne zapojili do Povstania. Prvej z nich už vytvorila aj monument, aby si ju ľudia zapamätali.
Keď pred dvoma rokmi sledovala v televíznych správach reportáž z osláv Slovenského národného povstania, v hlave jej ostala najmä tvár a výpoveď jednej ženy.
Bola to Anna Bergerová, spojka a neskôr ošetrovateľka partizánskej skupiny Čapajev. Na Námestí SNP v Bratislave sa zúčastnila spomienkovej akcie a do kamery celkom priamo povedala, že na to, akú úlohu zohrali ženy v Povstaní, sa o nich stále hovorí akosi primálo v porovnaní s mužmi.
Eriku Mészárosovú to zaujalo. Začala pátrať po ženách, partizánkach, ktoré sa aktívne zúčastnili Povstania.
„Príbeh pani Bergerovej je dnes jeden z tých známych, no popri nej som za rok a pol objavila množstvo ďalších žien, na ktoré akoby spoločnosť zabudla.“
Stretnutia a dlhé rozhovory s týmito ženami ju zasiahli. Rozhodla sa, že aspoň niekoľkým z nich sa pokúsi vytvoriť monument, aby im vzdala svoj obdiv a zároveň ich okolie upozornila na to, ako odvážne sa zachovali.
Prvý z monumentov je už hotový – patrí Božene Palackovej.
Tragédiu pretavila do radosti
„Prišla som k nej ráno a odchádzala som až večer,“ spomína na stretnutie Erika Mészárosová. Počas toho dňa jej dnes 94-ročná Božena Palacková porozprávala svoj príbeh. Pomaly a postupne.
V čase Povstania mala len devätnásť rokov. Že sa aktívne zapoja, rozhodol jej otec, ktorý to považoval za samozrejmosť. Rovnako to však videla aj ona. „Málokomu dnes príde na rozum, že v čase SNP pochopili aj ženy vážnosť doby a uvedomili si svoju národnú povinnosť,“ hovorí Božena Palacková.
Jej rodina žila na rozhraní doliny