Denník N

Stratili menštruáciu, prišli o vlasy a obdobie dievčenstva. V SNP bojovali aj ženy

Monument pre Boženu Palackovú. Foto - Martin Sipták
Monument pre Boženu Palackovú. Foto – Martin Sipták

Mladá umelkyňa Erika Mészárosová mapuje príbehy žien, ktoré sa aktívne zapojili do Povstania. Prvej z nich už vytvorila aj monument, aby si ju ľudia zapamätali.

Keď pred dvoma rokmi sledovala v televíznych správach reportáž z osláv Slovenského národného povstania, v hlave jej ostala najmä tvár a výpoveď jednej ženy.

Bola to Anna Bergerová, spojka a neskôr ošetrovateľka partizánskej skupiny Čapajev. Na Námestí SNP v Bratislave sa zúčastnila spomienkovej akcie a do kamery celkom priamo povedala, že na to, akú úlohu zohrali ženy v Povstaní, sa o nich stále hovorí akosi primálo v porovnaní s mužmi.

Eriku Mészárosovú to zaujalo. Začala pátrať po ženách, partizánkach, ktoré sa aktívne zúčastnili Povstania.

„Príbeh pani Bergerovej je dnes jeden z tých známych, no popri nej som za rok a pol objavila množstvo ďalších žien, na ktoré akoby spoločnosť zabudla.“

Stretnutia a dlhé rozhovory s týmito ženami ju zasiahli. Rozhodla sa, že aspoň niekoľkým z nich sa pokúsi vytvoriť monument, aby im vzdala svoj obdiv a zároveň ich okolie upozornila na to, ako odvážne sa zachovali.

Prvý z monumentov je už hotový – patrí Božene Palackovej.

Božena Palacková, účastníčka Povstania, s autorkou projektu Erikou Mészárosovou, ktorá jej odovzdáva kvety. Foto – Martin Sipták

Erika Mészárosová poňala monument pre Boženu Palackovú ako živú akciu pre jej blízkych a ďalších divákov. Konala sa na lúke oproti hydrocentrále Jasenie – teda tam, kde pani Palacková prežila vojnu a Povstanie. Foto – Martin Sipták

Nad lúkou preletelo lietadlo, ktoré zhodilo biely vojenský padák s batohom, aké sa používali vo vojne. Božena Palacková si z takéhoto padáka po vojne ušila svadobné šaty. Foto – Martin Sipták

Tragédiu pretavila do radosti

„Prišla som k nej ráno a odchádzala som až večer,“ spomína na stretnutie Erika Mészárosová. Počas toho dňa jej dnes 94-ročná Božena Palacková porozprávala svoj príbeh. Pomaly a postupne.

V čase Povstania mala len devätnásť rokov. Že sa aktívne zapoja, rozhodol jej otec, ktorý to považoval za samozrejmosť. Rovnako to však videla aj ona. „Málokomu dnes príde na rozum, že v čase SNP pochopili aj ženy vážnosť doby a uvedomili si svoju národnú povinnosť,“ hovorí Božena Palacková.

Jej rodina žila na rozhraní doliny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie