Denník N

Týždňový newsfilter: Andrej Danko dokázal zneuctiť aj najslávnejšiu chvíľu v dejinách Slovenska

Andrej Danko počas kladenia vencov pri Pamätníku SNP. Foto - TASR
Andrej Danko počas kladenia vencov pri Pamätníku SNP. Foto – TASR

1. Štátne sviatky majú slúžiť na zjednotenie krajiny, Danko SNP využil na jej rozdeľovanie. 2. Pellegrini chce polodôkaz, Čaputová vidí oveľa viac. 3. Most a SMK sa nedohodli, po voľbách to môže byť problém pre všetkých.

Newsfilter uverejňujeme v letnom režime. Až do septembra bude vychádzať raz týždenne, vo štvrtok, v špeciálnom týždňovom súhrne.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Štátne sviatky majú slúžiť na zjednotenie krajiny, Danko SNP využil na jej rozdeľovanie

Slovensko má za sebou oslavu 75. výročia začiatku Slovenského národného povstania. Na naše pomery bola zaslúžene veľkolepá, hoci sa jej nevyhli tradičné miestne trápnosti ako napríklad neschopnosť armády vedenej SNS naštartovať plánovaných desať použiteľných tankov. Potom mali byť štyri, ale skončili sme pri troch.

Ak SNP nie je rovno najvýznamnejšia pozitívna udalosť v dejinách slovenského národa, tak k tomu má veľmi blízko. Konkurovať môžu iba kodifikácia spisovného jazyka, oddelenie sa od Uhorska a spojenie sa s Čechmi, a Nežná revolúcia. Na vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 je stále taká silná škvrna mečiarizmu, že ovplyvňuje aj dojem z tohto sviatku v prvý deň v roku.

Danko prekoná aj fašistov

SNP je svojím významom pre našu súčasnosť stále také výnimočné, že ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie