Denník N

Volejbalová legenda Marčeková: Deťom na telesnej nestačí len hodiť loptu a nechať ich hrať

Adriana Marčeková je ambasádorkou majstrovstiev Európy vo volejbale 2019. Foto - SVF/Ján Súkup
Adriana Marčeková je ambasádorkou majstrovstiev Európy vo volejbale 2019. Foto – SVF/Ján Súkup

Pre mnohých divákov je ženský volejbal atraktívnejší. Vďaka lepšie zorganizovaným obranám prináša dlhšie výmeny, kým v mužskom je to neraz len o troch dotykoch, vraví kapitánka slovenského tímu spred 16 rokov.

Slovensko v auguste zažíva volejbalový ošiaľ. Naše reprezentantky zaznamenali historický úspech, keď na domácich majstrovstvách Európy postúpili zo skupinovej fázy a v nedeľnom osemfinále nastúpia proti Taliansku.

Bývalá reprezentantka Adriana Marčeková verí, že tento úspech posunie slovenský volejbal správnym smerom. „Všetko závisí od financií. Pokiaľ máte ligu, v ktorej je len sedem klubov, len ťažko môžeme očakávať záujem divákov,“ vraví v rozhovore pre Denník N.

Ambasádorka tohtoročných majstrovstiev Európy považuje volejbal za ideálny šport pre dievčatá a tvrdí, že sa pri ňom hráčky naučia dve veci – starať sa o seba a rozmýšľať. „Určite by som vyzvala všetky dievčatá, aby s ním začali,“ hovorí Marčeková.

Bývalý volejbalista Martin Sopko pre Denník N nedávno povedal, že slovenský volejbal je v mimoriadne zlom stave a okolitým krajinám nesiahame ani po členky. Divák si však potom všimne výkony našej ženskej reprezentácie na európskom šampionáte v Bratislave, a môže byť zmätený. Sme na tom naozaj tak zle alebo Sopko preháňal?

Pravda bude najskôr niekde uprostred. Starostlivosť o šport v posledných rokoch naozaj nie je taká výrazná. Pri porovnaní s mojimi hráčskymi časmi klesla, rovnako tak ako záujem verejnosti.

Bola by som však pri nejakých ostrejších vyjadreniach veľmi opatrná, pretože majstrovstvá Európy, ktoré práve prebiehajú, by mohli volejbalu veľmi pomôcť. Verím, že sme sa vďaka tomuto šampionátu dostali na križovatku a po jeho skončení sa môžeme posunúť výrazne vpred.

Dievčatá hrajú výborne, zápasy sa tešia diváckemu záujmu, ja si ani nepamätám, kedy volejbal pozeralo toľko ľudí. Naše dievčatá proti Bielorusku sledovalo 150-tisíc divákov a volejbal sa zrazu ocitol v športových správach.

Čo znamená organizácia majstrovstiev Európy pre Slovensko? Ako vyzerajú prípravy na také podujatie?

Prípravy na šampionát sa začali už vo chvíli, keď sa rozhodlo o tom, že sa bude hrať aj v Bratislave. Museli sme sa držať prísnych pravidiel, mnohých napríklad prekvapilo, že sa zápasy hrajú na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, no my sme nemali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie