Denník N

Oleg Sencov aj námorníci by mohli byť voľní. Rusko a Ukrajina sa dohadujú na výmene väzňov

Na archívnej snímke z 25. augusta 2015 ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov počas procesu v Rostove nad Donom. Foto - TASR/AP
Na archívnej snímke z 25. augusta 2015 ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov počas procesu v Rostove nad Donom. Foto – TASR/AP

Výmena by bola veľkým úspechom pre ukrajinského prezidenta Zelenského, pre Kremeľ by mohla byť začiatkom normalizácie vzťahov so Západom.

Ukrajinský režisér z Krymu, ktorého po anexii ukrajinského polostrova uniesli do Ruska a odsúdili vo vykonštruovanom procese, by mohol byť po piatich rokoch v ruskom väzení na slobode.

Oleg Sencov, ale aj ukrajinskí námorníci, ktorých minulý rok v novembri zajala ruská tajná služba po konflikte pri Kerčskom prielive v Čiernom mori, sú podľa ruských a ukrajinských médií na ceste domov.

Malo by sa tak stať potom, čo sa Rusko a Ukrajina navzájom dohodli na výmene väzňov. Detaily však nie sú jasné.

O výmene väzňov informovala ako prvá ukrajinská strana, potvrdil ju na svojom Facebooku ukrajinský generálny prokurátor Ruslan Riabošapka. Kancelária prezidenta Zelenského však vyhlásila, že nič nie je ešte dokončené a znovu sa podľa nej rozpútal informačný chaos.

Advokát zajatých Rusov Valentin Rybin povedal pre TASS, že väzňov by mohli vymeniť v utorok 3. septembra. Zatiaľ sa podľa neho nachádzajú v cele predbežného zadržania.

https://www.facebook.com/rouslan.riaboshapka/posts/2568347963226804

Ak by to vyšlo, novému ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému by sa podarilo splniť jeden zo sľubov krátko po uplynutí prvých sto dní od víťazstva vo voľbách. Výmena zajatcov je po piatich rokoch od ruskej okupácie Krymu a vyprovokovania vojny na východe Ukrajiny dlho očakávanou pozitívnou správou.

O tom, že Sencova, ktorého Európska únia, Spojené štáty, ale aj ruské a medzinárodné ľudskoprávne organizácie od začiatku považujú za väzňa svedomia, prepustia, sa špekulovalo od štvrtka. Ruské médiá vtedy informovali, že ho presunuli do Moskvy z väzenia za polárnym kruhom v meste Labytnangi.

Predchádzalo tomu prepustenie novinára Kyryla Vyšynského. Šéfredaktor agentúry RIA Novosti Ukrajina bol obvinený z vlastizrady v prospech Ruska a hrozilo mu 15 rokov väzenia.

Zelenského sľub

Zelenskyj sa počas prezidentskej kampane štylizoval ako ten, ktorý by si okamžite sadol za stôl s Vladimirom Putinom. Nie je sám, čo je presvedčený, že len Putin môže zastaviť vojnu na Donbase. Keď však Ukrajinci zvolili komika Zelenského za prezidenta, namiesto gratulácie Rusko začalo rozdávať ruské

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Konflikt na Ukrajine

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie