Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Po prázdninách s Kočnerom tu máme aj zopár dôvodov na optimizmus

Marian Kočner. Foto - TASR
Marian Kočner. Foto – TASR

1. Leto patrilo Kočnerovi, ale aj čestným prokurátorom a vyšetrovateľom. 2. Koalícia je v pohode. 3. Opozícia sa trápi, najviac však OĽaNO a SaS.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. V hlavnej úlohe Kočner a jeho mobil

Marian Kočner to tak síce za mrežami leopoldovskej väznice, odkiaľ sa celé leto takmer nepohol, nevníma, ale tieto prázdniny patrili najmä jemu. Vďaka procesu na špecializovanom súde v Pezinku a jeho rozšifrovanej komunikácii s Alenou Zsuzsovou sme sa dozvedeli, že sa správal ešte bohorovnejšie, ako sme si doteraz mysleli. Ale hlavne sme sa dozvedeli, kam siahali jeho kontakty, ako mu išli predstavitelia rôznych štátnych orgánov po vôli, ako aj to, že náš štát miestami pôsobí dojmom, akoby bol v rozklade.

Šantova šanca. Našťastie, len miestami. Ako sa totiž ukázalo počas dvoch júlových týždňov, keď sa konal proces s Kočnerom a Pavlom Ruskom, ktorí sa podľa obžaloby rozhodli sfalšovať zmenky vo výške 69 miliónov eur, veľa vecí tu vďaka čestným ľuďom vo funkciách predsa len funguje.

Kým v minulosti Kočner dokázal využiť svoj vplyv tak, že polícia vec nechcela vyšetrovať a okresná sudkyňa bez skúmania podstaty veci zmenky uznala ako pravé, prokurátor Ján Šanta nariadil nové vyšetrovanie, napísal kvalitnú obžalobu a dostal prípad pred súd.

Vyšetrovatelia zdokumentovali a porovnali Ruskove podpisy od roku 2000, keď vraj boli údajné zmenky vystavené, a došli k záveru, že sa tak stalo oveľa neskôr. A zrejme objavili aj piatu, nepoužitú zmenku, čo by tiež mohlo svedčiť proti obžalovanej dvojici, ktorá tak podľa všetkého chcela pripraviť o peniaze amerického majiteľa Markízy.

Navyše, prokurátor ešte v prvý týždeň procesu predložil ako nový dôkaz prepis komunikácie medzi Kočnerom a jeho obchodným partnerom Štefanom Aghom. Hoci obhajoba protestovala, súd prepis ako dôkaz pripustil, i keď rozhodol, že ho prečítajú, až keď sa s ním zoznámia obhajcovia.

Pomocou a v prospech Smeru. Len deň po tom, ako sa skončila prvá časť procesu, sa však s Kočnerovými správami s rôznymi ľuďmi začala zoznamovať celá krajina. A komunikácia s Aghom o „slinovinách“, čo je odkaz na Ruska a zmenky, vyznela v porovnaní s ostatnými správami, ktoré sme zverejňovali v nasledujúcich týždňoch, pomaly ako nejaká detská hra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie