Denník N

Športový newsfilter: Volejbalistky nadchli fanúšikov. Slovanisti boli takí nadšení, že im idú zakázať vstup

Ďakovačka po zápase s Talianskom. Foto - TASR
Ďakovačka po zápase s Talianskom. Foto – TASR

1. Európske futbalové leto; 2. Sagan v tretej tretine kariéry; 3. Úspech volejbalistiek na domácom šampionáte.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean  RSS

1. Slovan si vybojoval zápas bez fanúšikov

Vyzeralo to na idylku. Slovan Bratislava predal na prvé predkolo Ligy majstrov proti čiernohorskej Sutjeske Nikšič viac ako 12-tisíc vstupeniek, na čo ešte pred rokom potreboval polovicu ligových zápasov.

Tím trénera Martina Ševelu predtým suverénne vyhral Fortuna ligu a na novom štadióne sa očakával aj európsky úspech. Generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. dokonca hovoril, že zo Slovana chce slovenský Šachtar Doneck.

Fanúšikovia však odišli sklamaní. Slovanisti hrali profesorsky, akoby mali zakázané behať. V odvete to oveľa lepšie nebolo, a tak Slovan vypadol po tom, ako sa v penaltovom rozstrele pomýlil dokonca aj Andraž Šporar.

Bola to hanba, až taká, že sa dalo pochopiť rozhodnutie Kmotríka ml. vyhodiť trénera – a to sme tu dávno nemali. Ševela odišiel, aj keď dovtedy mal povesť progresívneho reformátora.

Pred druhým predkolom Európskej ligy, kam Slovan vypadol, ho dočasne nahradil Ján Kozák ml., ktorý dovtedy viedol len juniorku Slovana. Táto „zidanovka“ mu vyšla, prešiel cez kosovský Feronikeli, írsky Dundalk a prekvapil aj proti favorizovanému PAOK Solún.

Už pred barážovým dvojzápasom proti PAOK mal Kozák ml. istotu, že bude trvalým trénerom Slovana, píše klubový web.

Minimálne ďalších pár rokov sa Kozák nevyhne neustálemu porovnávaniu so svojím otcom, bývalým úspešným trénerom seniorskej reprezentácie a klubov z Košíc alebo jeho okolia. Priznal, že sa s ním radil, a tak to aj vyzeralo. Samozrejme, v dobrom.

Nevedno, či sami hráči bojkotovali Ševelu, ale po nástupe Kozáka to tak vyzeralo. Aj keď nehrali sústredene celé zápasy, na úrovni dokázali odohrať aspoň polčasy, čo proti súperom v druhom a v treťom predkole stačilo.

Kozák ml. bol ešte počas hráčskej kariéry známy, že bolo veľmi dobré mať ho v tíme. A to nielen pre geniálne prihrávky, ale aj pre jeho pôsobenie vnútri kolektívu. Vedel kľučkovať pomedzi zložitú dynamiku vzťahov tak, aby na ihrisku bolo všetko v poriadku. A zdá sa, že to bola prvoradá úloha v Slovane.

Pretože o inom to nemohlo byť – slovenský futbalový klub mal podobnú kvalitu naposledy azda niekedy v 90. rokoch za čias Petra Dubovského.

Nový, ale prázdny štadión?

Slovan má štadión európskych parametrov, podobne kvalitný káder; trénera ešte skoro hodnotiť. Dosiahol aj európsky úspech – prebojoval sa do skupinovej fázy Európskej ligy.

Hrozí však, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Športový newsfilter

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie