Denník N

Špeciálny prokurátor Kováčik dostal pokutu: Nevie, že hotovosť je zakázaná

Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič
Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Polícia tvrdí, že špeciálnemu prokurátorovi požičal peniaze brat, ktorému sa darí v podnikaní. Podrobné vysvetlenie sa verejnosť nedozvie, na ďalšie vyšetrovanie nevidí NAKA dôvod.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik nevie, do akej výšky môžu podľa zákona prebiehať platby v hotovosti. Vyplynulo to z prešetrovania jeho podozrivého vkladu do banky.

Keď prišiel Kováčik pred dvomi rokmi do pobočky Slovenskej sporiteľne v Bratislave a vložil si na svoj účet hotovosť 204-tisíc eur, zamestnanci banky sa nestačili čudovať. Vedeli, že Kováčik je ako významný verejný činiteľ v zmysle zákona proti praniu špinavých peňazí takzvaná exponovaná osoba a musia mu venovať zvýšenú pozornosť.

Bankoví zamestnanci tiež poznali zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Ten určuje, že všetky operácie fyzických osôb nad 15-tisíc eur je potrebné hlásiť. Okamžite preto spísali hlásenie o podozrivej operácii a poslali ho Spravodajskej jednotke finančnej polície.

Pre políciu to nebol prípad

Políciu vtedy ešte riadil Tibor Gašpar a Spravodajskú jednotku finančnej polície Pavol Vorobjov, ktorý neskôr pre Mariana Kočnera lustroval Jána Kuciaka a iných novinárov. Kováčikovou operáciou sa nik v polícii nezaoberal.

Keď o prípade vo februári 2019 informoval Denník N, policajný prezident Milan Lučanský dal Kováčikovu transakciu v hotovosti preveriť. Národná protikorupčná jednotka teraz rozhodla, že nevidí dôvod prípad vyšetrovať, keďže Kováčik vysvetlil, že peniaze mu dal jeho brat, ktorý ich zdedil a má ich zo svojho podnikania.

Podrobnejšie informácie, ktoré by mohli preskúmať aj novinári, chýbajú, všetci sa odvolávajú na bankové tajomstvo. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie