Denník N

Zlom v Babišovej kauze Čapí hnízdo. Kto ešte môže zvrátiť rozhodnutie štátneho zástupcu?

Farma Čapí hnízdo. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek
Farma Čapí hnízdo. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch zastavil trestné stíhanie Andreja Babiša, ktorého podozrievajú z dotačného podvodu. O čo ide v kauze Čapí hnízdo, aké môže mať politické dôsledky a ako svoju rolu vysvetľoval český premiér? Otázky a odpovede k významnému zlomu v najsledovanejšej českej kauze posledných rokov.

Čo dnešný krok znamená?

Pre premiéra Andreja Babiša znamená rozhodnutie štátneho zástupcu Jaroslava Šarocha čiastkový úspech, kauza Čapí hnízdo sa však pre neho ešte nekončí. Šarochovo rozhodnutie totiž teraz budú posudzovať jeho nadriadení, ktorí mu môžu nariadiť aj to, aby obžalobu nakoniec podal.

Pokiaľ bude vedenie Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe so zastavením stíhania súhlasiť, dostane sa prípad na stôl generálneho prokurátora Pavla Zemana, ktorý môže Šarochovo rozhodnutie takisto ešte zvrátiť.

Zákon mu totiž dáva možnosť do troch mesiacov rozhodnúť, že išlo o nezákonný krok, a nariadiť, aby Babiš bol obžalovaný. Až keď sa nadriadení aj Zeman so Šarochovým rozhodnutím stotožnia, bude trestné stíhanie ukončené a premiér bude definitívne očistený.

„Keď prokurátor podá obžalobu, vec sa posunie na súd a ten rozhoduje, čo bude ďalej. Keď sa však rozhodne zastaviť trestné stíhanie, je tam mimoriadny kontrolný mechanizmus generálneho prokurátora, ktorý môže do troch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnúť, že sa zastavenie stíhania ruší,“ opisuje vo všeobecnej rovine následné procesy prezident Únie štátnych zástupcov Jan Lata.

Pre Pavla Zemana by mohlo ísť o zložité rozhodnutie už len preto, že ide o veľmi rozsiahlu kauzu. Samotný spis k Čapiemu hnízdu má tisíce strán. Generálny prokurátor je navyše zraniteľný aj z pohľadu zákona, pretože ho vláda vedená človekom, o ktorom má on osobne rozhodnúť, môže kedykoľvek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Svet

Teraz najčítanejšie