Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Fico s Pellegrinim sa nakoniec nerozvedú, vydržia spolu kvôli voľbám

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Pellegrini a Fico dožijú do volieb v mieri. 2. Dušan Kováčik potvrdil svoju špeciálnu povesť. 3. Macejková má titul, o akom sa Dankovi ani nesnívalo.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Pellegrini a Fico dožijú do volieb v mieri

Robert Fico a Peter Pellegrini sa mimo kamier a mikrofónov dohodli, že toto volebné obdobie už dožijú v tandeme predseda strany – predseda vlády. Nenápadne, ale o to presvedčivejšie to spečatil premiér na svojej tlačovke pri otváraní školského roka.

Keď na otázku, či pôjde do volieb na kandidátke Smeru, odpovedal kladne, ďalšie vyhlásenie, že jeho „cieľom je, aby Smer-SD znova vyhral voľby a dostal poverenie na zostavovanie vlády“, sa mu už hovorilo ľahko.

Menej hádok na verejnosti. Nevieme, ako rokovania medzi nimi dvoma prebiehali, ale podľa zdĺhavej krízy ich vzájomného vzťahu sa dá tušiť, že to nebolo jednoduché. V mene svojej politickej budúcnosti museli obaja prehltnúť emóciu, ktorú k sebe cítia. Tá sa v poslednom čase prejavovala na verejnosti na rôznych, akoby náhodných názorových nesúladoch: napríklad vo voľbe ústavných sudcov, v adopciách detí homosexuálmi či v práci polície na vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Škrípanie bolo najviac počuť v dvoch momentoch: keď Fico poslal do kúta ministerku Andreu Kalavskú aj s jej reformou, aby v skutočnosti ponížil Pellegriniho, a keď Pellegrini vytrvalo splietal neurčité reči o svojej politickej budúcnosti, aby naznačil verejnosti, svojim spolustraníkom a Ficovi, že by sa mohol odtrhnúť.

Niekedy v posledných dňoch si však obaja spočítali plusy a mínusy prípadného rozvodu a podľa výsledku sa zdá, že hádok na verejnosti ubudne.

Prímerie do volieb, po nich sa zmení svet. Čo ešte o ich dohode môžeme tušiť, je dĺžka trvania: presne do volieb. Okamihom zverejnenia volebných výsledkov sa skončí svet, aký tu teraz poznáme, a všetko bude mať zrazu právo narodiť sa znova, vrátane štruktúry moci v strane Smer.

Vzťah Fico – Pellegrini sa zrazu bude riešiť v úplne nových dimenziách. Napríklad: Bude v prípade volebného víťazstva Smeru zostavovať vládu Fico alebo Pellegrini? Trúfol by si na to Fico v meste, ktorého ulice ho už raz vyhnali z úradu vlády? Riadila by sa prezidentka nepísanými zvykovými pravidlami a poverila by predsedu strany, alebo by to dopadlo, ako keď Gašparovič

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Peter Pellegrini

Podcast Denníka N

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie