Denník N

Ten nepríjemný pocit poznáte. Môže nás utopiť vodná rastlina?

FOTO - FLICKR.COM
FOTO – FLICKR.COM

Strach z vodných rastlín je bežný. Sú bežné aj fatálne udalosti spôsobené zamotaním sa v rastlinách?

Ako skoro každé leto, aj teraz pokryli hladinu na populárnej Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom vodné rastliny. „Ja by som do takej vody nevliezla. Bála by som sa každého dotyku s rastlinami, že sa do nich zamotám a utopím sa. Poriadne sa to rozrástlo,“ citoval pri tej príležitosti denník SME istú Petru.

Zelená voda nie je jediné jazero s rastlinami a Petra nie je sama so svojím strachom. Pre ľudskú fantáziu nie je ťažké predstaviť si, ako sa dlhé, tmavé stonky rastlín obmotávajú okolo končatín a metajúcu sa obeť vťahujú stále hlbšie a hlbšie, až ju pohltia ako baskervillský močiar. Nečudo, že niektorým deťom, ktoré takto rodičia vystríhajú, môže zostať des z vodných rastlín natrvalo.

Vyplávať znakom

Ale je vôbec nejaký dôvod báť sa? Mohla by sa Petra do rastlín fatálne zamotať? Topia sa tak ľudia? A ak áno, ako sa má človek zachrániť?

Na internete nie je veľa rád, čo robiť pri stretnutí s rastlinami, ale nejaké sa predsa nájdu. Z tých odbornejších sú zaujímavé odporúčania Petra Šímu. Je to český vedec – mikrobiológ, ktorý sa už pár desaťročí naplno venuje aj vodnému záchranárstvu, snaží sa ho popularizovať a robí o ňom prednášky.

On sám považuje rastliny za jedno zo štyroch vodných nebezpečenstiev (okrem vĺn, teplotných rozdielov a predmetov skrytých vo vode). Tu sú jeho odporúčania:

Prvé, čo musíte urobiť, je prinútiť sa k pokojným a rozvážnym pohybom, pretože vám ešte nič nebezpečné nehrozí. Ak sa však začnete metať a tĺcť pažami okolo seba, budete sa do rastlín zaplietať o to viac. Jediné riešenie tejto situácie je zaujať čo najvodorovnejšiu, splývavú polohu v štýle znak, a to čo najvyššie na hladine a hlavou smerom k voľnej vode.

Paže uvoľníte krúživými pohybmi tesne pri bokoch tela a pomalými kraulovými kopmi strasiete rastliny z nôh. Nie je iný spôsob, ako sa z takého zajatia dostať. Ani to neskúšajte! V polohe na prsiach sa z rastlinného poľa nikdy nevymaníte, naopak, namotáte na seba ešte viac rastlín.

Počet prípadov

Takže zhruba vieme, čo robiť, ale stále nie je jasné, či je strach opodstatnený. Existuje aspoň jeden známy prípad, keď človeka „utopili“ rastliny? Ak by existoval, Petr Šíma by o ňom vedel. Ale nevie.

„Osobne poznám len niekoľko prípadov z obdobia mojej vodáckej aktivity, ale tie sa skončili všetky dobre. Ja sám som takto dopadol, keď ma pri surfovaní zahnal vietor do rastlinného poľa. Vymotal som sa, ale pre ‘vyslobodenie‘ surfu som musel požiadať o pomoc kamarátov,“ odpovedá Šíma.

Dodáva ešte, že prípady „zamotania sa“ nie sú nijako štatisticky podchytávané, „asi nebudú také časté ako iné okolnosti a príčiny utopenia sa“.

FOTO - FLICKR.COM
FOTO – FLICKR.COM

Odtrhnete rukou

Otázku o incidentoch v rastlinách dostali aj viacerí slovenskí záchranári, ale odpovedal iba jeden – Igor Baran, záchranár s povesťou skúseného odborníka, ktorý o záchranárstve učí na fakulte športu UK. Býva často v kontakte s plavčíkmi a tiež by vedel, ak by niekto niekoho zachraňoval zo zovretia vodných rastlín.

„V našej praxi sme sa nestretli s tým, že by sa niekto takto utopil, a to ani v potápačskej praxi. Rastliny v našich vodách sú nasiaknuté vodou, majú veľmi jemné tkanivo. Možno keď niekto pocíti ševelenie na bruchu, spanikári a utečie z vody, ale o utopení sa som ešte nepočul.“

Fľaša so vzduchom na potápačovom chrbte, ale aj ďalšie inštrumenty sú presne tým, čo sa vo vode rado zachytáva a robí problémy – vo vrakoch, v jaskyniach, na útesoch – ale nie v rastlinách.

„Neviem si to predstaviť, ale aj keby, tie rastliny ľahko odtrhnem rukou,“ hovorí potápač Jozef, ktorý má za sebou stovky ponorov v moriach aj slovenských vodách. Rastliny môžu byť pre potápačov skôr lákadlom než strašiakom – ukrývajú sa v nich ryby a stretnutia s nimi potápači vyhľadávajú.

Horší je silon

Riziko zamotania sa, a to aj naozaj nebezpečného, predsa len hrozí. Nie však z rastlín. „Nebezpečné sú rybárske silony, ktoré sa odtrhli a uviazli napríklad medzi rastlinami. Vymotať sa zo silonu môže byť problém aj pre potápača, ktorý má pod vodou k dispozícii vzduch,“ hovorí Igor Baran.

Záchranári sa zhodujú, že najväčší pozor si treba dávať na vlastnú paniku. Tá môže vyhrotiť aj inak úplne bezpečné okolnosti.

A preto – nestrašte deti rastlinami a svoj vlastný strach – ak ho máte – sa pokúste ovládnuť. Myslite na to, že rastlinky len mierumilovne poskytujú kyslík a útočisko vodným živočíchom. A pamätajte, že ak by ste sa utopili zamotaním sa vo vodnom kvete, stali by ste sa prvým zdokumentovaným prípadom, prinajmenšom v Československu.

Veda

Teraz najčítanejšie