Denník N

Ten nepríjemný pocit poznáte. Môže nás utopiť vodná rastlina?

FOTO - FLICKR.COM
FOTO – FLICKR.COM

Strach z vodných rastlín je bežný. Sú bežné aj fatálne udalosti spôsobené zamotaním sa v rastlinách?

Ako skoro každé leto, aj teraz pokryli hladinu na populárnej Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom vodné rastliny. „Ja by som do takej vody nevliezla. Bála by som sa každého dotyku s rastlinami, že sa do nich zamotám a utopím sa. Poriadne sa to rozrástlo,“ citoval pri tej príležitosti denník SME istú Petru.

Zelená voda nie je jediné jazero s rastlinami a Petra nie je sama so svojím strachom. Pre ľudskú fantáziu nie je ťažké predstaviť si, ako sa dlhé, tmavé stonky rastlín obmotávajú okolo končatín a metajúcu sa obeť vťahujú stále hlbšie a hlbšie, až ju pohltia ako baskervillský močiar. Nečudo, že niektorým deťom, ktoré takto rodičia vystríhajú, môže zostať des z vodných rastlín natrvalo.

Vyplávať znakom

Ale je vôbec nejaký dôvod báť sa? Mohla by sa Petra do rastlín fatálne zamotať? Topia sa tak ľudia? A ak áno, ako sa má človek zachrániť?

Na internete nie je veľa rád, čo robiť pri stretnutí s rastlinami, ale nejaké sa predsa nájdu. Z tých odbornejších sú zaujímavé odporúčania Petra Šímu. Je to český vedec – mikrobiológ, ktorý sa už pár desaťročí naplno venuje aj vodnému záchranárstvu, snaží sa ho popularizovať a robí o ňom prednášky.

On sám považuje rastliny za jedno zo štyroch vodných nebezpečenstiev (okrem vĺn, teplotných rozdielov a predmetov skrytých vo vode). Tu sú jeho odporúčania:

Prvé, čo musíte urobiť, je prinútiť sa k pokojným a rozvážnym pohybom, pretože vám ešte nič nebezpečné nehrozí. Ak sa však začnete metať a tĺcť pažami okolo seba, budete sa do rastlín zaplietať o to viac. Jediné riešenie tejto situácie je zaujať čo najvodorovnejšiu, splývavú polohu v štýle znak, a to čo najvyššie na hladine a hlavou smerom k voľnej vode.

Paže uvoľníte krúživými pohybmi tesne pri bokoch tela a pomalými kraulovými kopmi strasiete rastliny z nôh. Nie je iný spôsob, ako sa z takého zajatia dostať. Ani to neskúšajte! V polohe na prsiach sa z rastlinného poľa nikdy nevymaníte, naopak, namotáte na seba ešte viac rastlín.

Počet prípadov

Takže zhruba vieme, čo robiť, ale stále nie je jasné, či je strach opodstatnený. Existuje aspoň jeden známy prípad,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie