Denník N

Čo pokazila nedohoda, dorazí neúčasť: Bugár aj SMK hrajú o prežitie (+ mapy a grafy)

Volebné mapy ukazujú, že nikde na Slovensku neklesá volebná účasť tak prudko ako na juhu krajiny. Pre strany zastupujúce maďarskú menšinu to môže mať fatálne dôsledky.

Začína to byť veľký chaos: posledné týždne sa objavujú nové a nové správy z prostredia maďarskej menšinovej politiky, z ktorých cítiť reálnu obavu o zastúpenie slovenských Maďarov v Národnej rade po voľbách, ktoré by sa mali konať vo februári 2020.

Most-Híd sa v auguste nedohodol so SMK na spoločnej kandidátke. V reakcii na to bývalý europoslanec Mosta-Híd József Nagy oznámil, že za svoju stranu už nebude kandidovať, lebo to považuje za osudnú chybu, ktorá však dáva priestor na vznik nového integračného hnutia slovenských Maďarov.

Krátko nato ohlásili dvaja členovia SMK, Edit Bauer a Örs Orosz, nové maďarské hnutie s názvom Összefogás-Spolupatričnosť, ktoré je sympatické aj bývalému europoslancovi Nagyovi. No zároveň ide o piateho hráča, ktorý by mal zabojovať o priazeň voličov na juhu.

Podiel maďarskej menšiny v obciach podľa sčítania obyvateľov 2011. Autor – Daniel Kerekes

Okrem Mosta-Híd, SMK a nového hnutia Spolupatričnosť je tu ešte Maďarské fórum bývalého ministra pôdohospodárstva a exčlena Mosta-Híd Zsolta Simona a malá Maďarská kresťanskodemokratická aliancia, ktorá sa dohodla na spoločnom volebnom postupe s Mostom-Híd.

Problém týchto strán je, že súperia o čoraz menší koláč voličov. Počet ľudí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maďarské strany na Slovensku

Most-Híd

Slovensko

Teraz najčítanejšie