Denník N

Jankovská v politike skončila a vracia sa na súd. Aj s podozreniami

Monika Jankovská oznamuje odchod z funkcie štátnej tajomníčky. Foto N - Vladimír Šimíček
Monika Jankovská oznamuje odchod z funkcie štátnej tajomníčky. Foto N – Vladimír Šimíček

Premiérovi neprekáža, že Jankovská prechádza z ministerstva priamo na súd. Prezidentka hovorí o pochybnostiach, ktoré pri bývalej štátnej tajomníčke pretrvávajú, šéfka súdnej rady sa na to pozrie koncom mesiaca.

Monika Jankovská sa po siedmich rokoch v politike vracia na súd. Po tom, ako nominantka Smeru v utorok ohlásila demisiu, ju vláda odvolala z funkcie štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti. Jej nástupcu zatiaľ vláda nevymenovala.

Jej návrat medzi sudcov nevyvoláva pochybnosti len preto, že bola dlhé roky v politike a v roku 2016 za Smer kandidovala aj do parlamentu. Dôležité sú aj okolnosti, za akých musela z funkcie odísť. Aj tie vyvolávajú otázku, či je vhodné, aby si opäť obliekala talár a rozhodovala v súdnych sporoch.

Jankovská odišla po dva týždne trvajúcom tlaku, keď jej polícia zaistila mobil pre podozrenia z komunikácie s Marianom Kočnerom. Rovnako zasahovali aj u ďalších bratislavských sudcov vrátane Jankovskej sestry.

Len 34 percent ľudí podľa posledných prieskumov dôveruje našim súdom. „Jediné, čo môže sudca konať, sú jeho súdne rozhodnutia. Nič iné. Či sa zlepší alebo zhorší dôveryhodnosť justície mojím návratom do talára, je bezpredmetné,“ povedala Jankovská.

Čaputová: Pochybnosti pretrvávajú

Prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ju ako jedna z prvých verejne vyzvala na odchod, si to však celkom nemyslí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Monika Jankovská

Teraz najčítanejšie