Denník N

Študentky uprednostňovali vysoké podpätky, keď sa mali stretnúť s atraktívnym mužom

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Slovenský vedec skúmal nosenie vysokých podpätkov v kontexte biologickej evolúcie. Štúdia vyšla v kvalitnom psychologickom časopise a nosenie podpätkov – ktoré ženám preukázateľne spôsobujú zdravotné problémy – nijako neobhajuje.

V evolúcii zďaleka nejde len o prežitie, ale najmä o rozmnoženie (pohlavný výber).

Pre jedinca, ktorý bol síce dlho živý, no nezanechal žiadnych potomkov (a je jedno, či sa bavíme o žirafe, o motýľoch alebo o človeku), sa „hra skončila“. Game over.

Sú všelijaké spôsoby, ktorými o sebe živočíchy dávajú vedieť, že sú tými najlepšími adeptmi na rozmnoženie, na ktorom – ako sme poznamenali – v evolúcii mimoriadne záleží.

Niektoré mávajú krásnymi chvostmi, iné vábia tancom a ďalšie zase lákajú na nádherné umelecké diela budované na morskom dne.

Niektoré ryby z čeľade štvorzubcovitých budujú na dne morí umelecké diela. Zdroj – YouTube/Kinder World

Adaptácia

Ľudia nie sú v zásade iní, vravia evoluční psychológovia. Aj my používame celý rad spôsobov, ako na seba upozorniť potenciálnych partnerov – z nich niektoré sú adaptáciami, to znamená znakmi, ktoré nám pomáhajú prežiť a rozmnožiť sa.

V prostredí plnom jedovatých hadov je napríklad adaptáciou strach z týchto živočíchov. Človek, ktorý sa týchto živočíchov bojí, sa im určite vyhne, čím zvýši svoju šancu na prežitie a rozmnoženie v porovnaní s neopatrným jedincom, ktorý riskuje, že ho jedovatý had smrteľne uhryzne.

Behaviorálny ekológ Pavol Prokop si myslí, že vysoké podpätky by mohli plniť práve takúto adaptívnu funkciu, keďže ich považuje za signál o ženskej atraktivite.

Odborník pôsobí ako profesor na Katedre environmentálnej ekológie PriF UK v Bratislave a v Ústave zoológie SAV.

Uvedenú hypotézu otestoval slovenský vedec so svojou študentkou Janou Švancárovou v článku, ktorý vyšiel minulý mesiac v kvalitnom psychologickom časopise Personality and Individual Differences.

Editorom štúdie bol Todd Shackelford z Oakland University v USA. „Ide o jedného z najznámejších evolučných psychológov súčasnosti, veľmi ma teší, že článok schválil,“ povedal Prokop o procese schvaľovania článku.

Presýpacie hodiny

Dodajme, že Prokopov článok nijakým spôsobom neobhajuje nosenie vysokých podpätkov, ktoré sa preukázateľne spája s vážnymi zdravotnými problémami.

Vedcovým zámerom bolo pochopiť istý typ správania – nosenie podpätkov – v kontexte biologickej evolúcie.

Prečo je to zaujímavé?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Teraz najčítanejšie